Dünyanın çevresi 500 günlük yürüme mesafesidir, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

"Dünyanın çevresi 500 günlük (veya 500 yıllık) yürüme mesafesindedir. " hadisi sahih mi, sahihse şerhini yapar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Tirmizi, birkaç tarikten rivayet etmiş ve hepsi için “bu rivayet gariptir” diye belirtmiştir. (bk. Tirmizi, h.no: 2540, 3294)

Garip hadis, zayıftır.