Sema ile arz arası, beş yüz yıllık yürüme mesafesinde midir?

Soru Detayı

- Bu hadisi nasıl anlamalıyız, yoksa uydurma hadis mi?
"Sema ile arz arası, beş yüz yıllık yürüme mesafesindedir." (Tirmizi)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Gök ile yeryüzü arasındaki mesafe beş yüz yıllık yoldur.” anlamında bir rivayet vardır. (Tirmizî, Tefsîr, 57)

Bu rivayetin sıhhati konusunda Tirmizi, “Bu hadis garibtir.” diyerek zayıflığına dikkat çekmiştir. (Tirmizî, a.y.)

Hadiste geçen mesafe-zamanların, dünyamızın zaman ölçümüne göre olmayacağı açıktır. Nitekim gün tabiri bir ayette “sizin saydıklarınıza göre bin yıl tutan bir gün” (Secde, 32/4-5) başka bir ayette ise “miktarı elli bin yıl tutan bir gün” (Hac 22/47; Meâric 70/1-4) olarak geçer.

Demek ki, bu hadiste geçen beş yüz yıl mesafe, bizim dünya yılımızla değildir.

Başka alemlerin bir günü, bizim bin veya elli bin senemiz kadar olursa, bu durumda o alemlerin yıllarının ne kadar çok olacağı daha net anlaşılacaktır.

Diğer taraftan, hadiste geçen yıl, çokluktan kinaye de olabilir. Nitekim Hz. Peygamber Efendimiz (asm) bir başka sözlerinde mesafeleri farklı ve ihtimalli olarak vermiştir. (bk. Ebû Davûd, Sünnet, 18; İbn Mâce Mukaddime, 13) Bu da sayıların çokluktan kinaye olduklarını gösterir.

O halde, hadiste geçen yıl deyimi, ister çokluktan kinaye olsun, isterse o başka alemlerin yıllarına göre olsun, her iki durumda da akla, bilime ve hakikate uygun olur.