Cennet ehli kapıdan girerken omuzları ezilir mi?

Soru Detayı

- Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:
"Ümmetimin cennete gireceği kapının genişliği, iyi bir atlının üç gün (veya yıl) yürüme mesafesidir. Onlar (cennet ehli) kapıdan girerken sıkışırlar da omuzları ezilecek hale gelir."
- Bu hadis-i şeriften ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayeti için bk. Tirmizi, Cennet 14, h.no: 2548.

Tirmizi, bu hadisin "garib" olduğunu ve bazı alimlerin, senedinde bulunan Halid b. Ebibekir adlı ravinin “münker” hadisleri rivayet ettiğini bildirdiklerini bildirmiştir.

Tirmizi ayrıca, Muhammed (Buhari)den bu hadisi veya raviyi sorduğunu, kendisinin onu tanımadığını, Halid b. Ebibekr’in münker hadisleri rivayet ettiğini dile getirmiştir. (bk. Tirmizi, a.g.y, Münavî, Feyzu’l-kadir, 3/192)

Zehebi de bu hadisin Halid b. Ebibekrin “münker” rivayetlerinden olduğunu belirtmiştir. (bk. Tuhfetu’l-Ahvezi, 2548)

Zayıf olmasına rağmen, bu hadiste ifade edilen husus, cennete giden ümmetinin çokluğu nazara verilmiştir. İnsanların aşina olduğu eskiden beri bazı şehirlerin değişik kapılarının bulunduğu bilgisinden hareketle, insanların hayal edebileceği tarzda cennetin sekiz kapısından yalnız bir tek kapının genişliği dikkatlere sunularak, bizzat cennetin bağ ve bahçelerinin, nehirlerinin ve köşklerinin geniş, ferah olduğu manzarası tasvir edilmiştir.

Rivayetin zayıf, garib, hatta münker olması fazla yorum yapmaya manidir, onun için bu kadarıyla iktifa ediyoruz.