Her kim, zulmedene beddua ederse, ondan intikamını almış olur, ne demek?

Soru Detayı

- Resulullah (sav) buyurdular ki: “Her kim, zulmedene beddua ederse, ondan intikamını (dünyada ) almış olur.” (Tirmizi, Da'avât 115) hadisine ait tefsir var mı acaba. ?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

Hz. Aişe (r.anha)’dan rivayete göre, Rasülullah (asm) şöyle buyurdu:

“Her kim kendisine zulmedene beddua ederse, mutlaka yardım görür.” (Tirmizi, Da'avât 115)

Tercümede de görüldüğü üzere, hadiste intikam almak ifadesi geçmez, yardım görür cümlesi vardır.

Demek ki, zulme uğrayan kimse, zulmedene beddua ederse, Allah ona yardım eder ve bedduasını kabul buyurur.

Öyleyse zulmün her çeşidinden ve zulmetmeye neden olacak her sözden, her halden ve her hareketten sakınmak gerekir.

Mazlumun duasının ve bedduasının makbul olacağıyla ilgili sahih hadisler olmakla beraber, Tirmizi, “Bu hadis garib olup bu hadisi sadece Ebû Hamza’nın rivayetiyle bilmekteyiz. Ebu Hamza hakkında bazı ilim adamları ileri geri konuşmuşlardır.” diyerek, bu rivayetin zayıf olduğuna dikkat çekmiştir.