Kaynağı belli olmayan hadisleri paylaşmanın mesuliyeti var mı?

Soru Detayı

- Sosyal Medya’da kaynağı belli olmayan ve hadis olarak paylaşılan şeyleri biz de paylaşırsak bir mesuliyeti var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih olmayan hatta mevzu (uydurma) olan sözler ve rivayetler de bazı yazılarda ve konuşmalarda hadis diye nakledilebiliyor.

Bu sebeple, o rivayetleri başkalarına nakledebilmek için ya nakleden hadis ilmine vakıf ve takva sahibi bir kimse olmalı veya hadisin sahih bir kaynaktan yeri gösterilmiş bulunmalıdır.

Bunlar olmazsa mesela, uydurma olan bir sözü, bilerek bilmeyerek hadis diye nakleden kimse de sorumlu olur.

Kaynağı belli olmayan rivayetler konusunda, meallerini vereceğimiz hadisler kulağımıza küpe olmalı:

“Kim, yalan olduğu bilinen bir sözü benim hadisim olarak naklederse, o da yalancıların biridir.” (Müslim, Mukaddime, 1; Tirmizî, İlim, 9/2662)

“Her kim, söylemediğim şeyleri bana isnad ederse cehennemdeki yerine hazırlansın!” (Buhari, İlim, 38)