Üç şeyi geciktirme, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Şu üç şeyi geciktirme;
- Vakti geldiğinde namazı,
- Hazır olduğunda cenazeyi,
- ...

- Bu hadisin hadisinin üçüncü maddesinde ne vardır ve bu hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rivayete göre, Peygamberimiz (asm) Hz. Ali’ye hitaben:

“Ali! Şu üç şeyi geciktirme! Vakti gelen namazı; hazır olan cenazeyi; dengini bulduğunda bekâr kızı evlendirmeyi...” (Tirmizi, Salat,127, Cenaiz, 73; Hâkim, 2/176)

- Tirmizi, Cenaiz’deki hadis rivayetini değerlendirmiş ve “Bu hadis gariptir; senedinin muttasıl olduğunu düşünmüyorum.” diyerek, rivayetin zayıf olduğuna işaret etmiştir.

- Hâkim, bu hadisin sahih olduğunu belirtmiş, Zehebi de ona muvafakat etmiştir(Hâkim, Zehebi, a.y).