Dört bin hurma çekirdeği ile tesbih çekilme hadisinin sıhhati ve tam tahrici nedir?

Soru Detayı

“Rasûlullah sallellâhu aleyhi ve sellem yanıma girdi; önümde tesbîh etmekte olduğum dört bin hurma çekirdeği vardı. O, ‘Nedir bunlar, ey Huyey'in kızı?’ dedi. Ben, ‘Onlarla tesbîh ediyorum.’ dedim. O, ‘Senin başında dikildiğimden beri bunlardan daha çok tesbîh ettim.’ buyurdu. Ben, ‘(Onu) bana (da) öğret, ey Allah'ın Rasûlü!..’ dedim. O, (سبحان الله عدد ما خلق من شئ) /‘Allah'ı, yarattığı şeyler adedince tesbîh ederim.’, buyurdu.” (Tirmizî (3563), Hâkim (1/547)ve Taberânî (…)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sa’d b. Ebi Vakkas’ın kızı Aişe’den yapılan rivayete göre, babası Sa’d şöyle demiş:

“Kendisinin beraberinde bulunduğu bir sırada, Resulullah, bir kadının (eşlerinden birinin) yanına girdi... Önünde tesbih ettiği (hurma) çekirdekleri vardı. Resulullah:

'Sana bundan daha kolay (veya: daha faziletli) bir şey söyleyeyim mi?' dedi ve ekledi):

“سُبْحَانَ اللَّهِ عَدَدَ مَا خَلَقَ فِي السَّمَاءِ… Allah'ı, göklerde yarattığı şeyler adedince tesbîh ederim. Allah'ı, yerde yarattığı şeyler adedince tesbîh ederim. Allah’ı bu ikisinin arasında yarattığı şeyler adedince tesbîh ederim...”

Bu hadisi Tirmizi rivayet etmiş ve bunun “hasen, garib” olduğu bildirmiştir. (bk.Tirmizi, Daavat,114; Taberanî, 1/494-495; Hâkim, el-Müstedrek, 1/547)

Hâkim ve Taberanî’nin başka bir rivayeti sorudaki şekliyledir ve orada “Hz. Safiye’nin dört bin çekirdekle tesbih ettiğinden” söz edilmiştir. (bk. Hâkim, a.y; Taberanî, a.y)

- Zehebi, Hâkimin bu rivayetinin sahih olduğunu teyit etmiştir. (bk. Telhis-Müstedrek’le birlikte-, a.y)