Peygamber Efendimizin, peygamberlikten önceki hayatının bir önemi yok mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Peygamberimiz (a.s.m)'in peygamberlik öncesi mübarek şahsiyeti, ileride üstleneceği peygamberlik göreviyle mütenasip bir donanıma sahip olduğunda asla şüphe yoktur. Sadakat, eminlik, fetanet, feraset, zirvedeki akıl, eşsiz zekâ, harika fesahat, ikna kabiliyeti, cesaret, şefkat vb. insanî vasıfların hepsinin zirvesinde idi.

Herkes tarafından "Muhammedu’l-Emin" lakabıyla anılması, daha otuz beş yaşında iken, Haceru’l-Esvedin, Kâbe’nin ilgili köşesine yerleştirilmesi dolayısıyla ortaya çıkan münakaşaları sona erdiren bir feraset göstermesi ve hakemliğine bütün Kureyşlilerin memnun olması, zenginlerin bazı mücevherlerini, gümüş ve altınlarını -çalınır veya gasp edilir korkusuyla- ona emanet bırakmaları gibi yüzlerce asalet simgesi olan vasıfları, tarihçe tasdik edilmektedir.

- Arapça lisanı, ileride Kur’an’ın mucizeliğine ev sahipliği yapacak bir donanıma sahip kılındığı gibi, Hz. Peygamber (a.s.m) de peygamber olmaya aday bir şahsiyette yaratılmıştır.

- “Allah’ın ilk yarattığı şey, benim nurumdur.” mealindeki hadis-i şerif onun ta baştan beri Allah’ın kader programında eşsiz bir kimliğe sahip kılındığının göstergesidir. (bk. İmâm Ahmed, Müsned IV-127; Hâkim, Müstedrek II-600/4175)

- Peygamberlikten önce şahsıyla alakalı olarak meydana gelen ve "irhasat" denilen harika olaylar da onun her zaman eşsiz bir insan olduğunu göstermektedir.

- Bir incir ağacının çekirdeği, incir ağacının bütün özelliklerini ihtiva ettiği gibi, peygamberlik tuba-i cennet ağacının bir çekirdeği hükmündeki Hz. Muhammed (a.s.m)’in şahsiyeti, her zaman peygamberlik nuruyla dopdolu yaşamıştır. Adı bile onun eşsiz şahsiyetinin simgesi ve göstergesidir.