Kırdığınız kişiye iyi davranın sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Kırdığınız kişiye iyi davranın, bir gün yolunuz düşer diye bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kırdığınız kişiye iyi davranın bir gün yolunuz düşer, anlamında bir hadis-i şerif bulamadık.

Ancak bu ifadenin şu Ebu Hüreyre (r.a.)’den rivayet edilen bir hadis-i şerifin manasından alınmış olabilir:

“Sevdiğin kimseyi ölçülü sev ki bir gün sevmeyeceğin bir kişi olabilir. Sevmediğin bir kimseyi de ölçülü şekilde sevme ki günün birinde çok sevdiğin bir kimse olabilir.” (Tirmizi, Birr, 60)

Bu hadisi Ebu Hureyre’den rivayet eden Tirmizi, bunun Peygamber Efendimizin (asm) sözü olarak bu rivayeti garip / zayıf görmekte; Hz. Ali’nin sözü olarak gelen mevkuf rivayetin ise, daha sahih olduğunu belirtmektedir. (bk. Tirmizi, Bir, 59)

Ancak Hafız Heysemi ise, Peygamber Efendimize (asm) ait olan rivayetin de sahih olduğuna işaret etmiştir. (bk. Zevaid, 1/643)

Bu hadis-i şerifte, her türlü aşırılıktan uzak durmanın, her konuda olduğu gibi sevgi ve nefret konusunda da ölçülü davranmanın gereğine işaret edilmiştir.

Esasen çok manayı içine alan bu cümlenin bir manası şöyle olabilir:

Her dostun, her sırrını bilmesin, her şeyini paylaşma, herkesle lazım olduğu kadar sırrını, özelini paylaş. Bazısıyla çok, bazısıyla az. Ne olur ne olmazı aklından hiç çıkarma…

Kızdığına, düşmanlık ettiğine de insaf et; sınırını aşma. Utanacağın şeyleri yapma. Gün gelir ihtiyacın olur veya gün gelir dost olursun da yüzüne bakarken hep utanırsın. Yine ne olur ne olmazı aklından hiç çıkarma…

Ayrıca mealini vereceğimiz ayet de böyle durumlarda ne yapmamız gerektiğini bildirmektedir:

“İyilikle kötülük bir olmaz. O hâlde sen kötülüğü en güzel tarzda uzaklaştırmaya bak. Bir de bakarsın ki seninle kendisi arasında düşmanlık olan kişi candan, sıcak bir dost oluvermiş!” (Fussilet, 41/34)

Buna göre, kalbini kırdığımız kişiden özür dilemek, ona iyi davranmak hem Allah’ın emri hem de Peygamber Efendimizin (asm) sünnetidir.

Not:

Sorudaki cümlede geçen "yolunuz düşer" ifadesini, dünyada dünyalık işinize yarayacak bir işiniz olur şeklinde anlamak doğru olmaz. Zira bu durum sanki iyiliği dünya menfaati için yapmak gibi anlaşılabilir.

Bu nedenle her işimizde Allah’ın rızasını esas almalıyız.