Görünüşte dost olan hakikatte düşman olur, sözü kimin?

Soru Detayı

“Ahir zaman insanları görünüşte dost, hakikatte düşman olur.”
- Bu söz kime aittir?
- Ne anlatılmak istenmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu söz Kadı İyaz’a aittir. (bk. Siyeru’s-selef, 1033)

Bu sözle, bazı insanların iki yüzlü münafık olduğuna, içi-dışı farklı olduğuna, herhangi bir menfaati için birinin samimi bir dostu gibi görünürken, gerçekte kıskançlığından dolayı ona karşı hep haset ile dolu olduğuna işaret edilmektedir.

Bu sözle bazı samimiyetsiz insanların portresi çizilmiş ve insanların ihtiyatı elden bırakmamaları gerektiğine dikkat çekilmiştir.

Bu sözden hareketle, dostlarımız hakkında kötü zanda bulunmak doğru olmaz. Allah korsun o zaman suizan ve iftiraya düşebiliriz. Ancak aramızda anlaşmazlık olanlara karşı aşırı olmak nasıl uygun değilse, dostumuz olanlarla da dengeli olmamız ve her şeyimizi paylaşmamamız daha uygun olur.

Nitekim bir hadis-i şerifte buna dikkat şekilmiş ve şöyle buyurulmuş:

“Sevdiğin kimseyi ölçülü sev; olur ki bir gün o, senin buğzettiğin / sevmediğin kimse oluverir. Buna mukabil, buğzettiğin kimseye de ölçülü buğzet; olur ki bir gün o, senin sevdiğin kimse oluverir.” (bk. Tirmizi, Bir, 59; Hyesemi, Zevaid, 1/643)