Dine ısındıracak hadisler var mı?

Soru Detayı

- İnsanları dine ısındıracak en az 25 kısa hadis yazabilir misiniz?
- Bu hadis-i şerifleri bir şeylerin üstüne yapıştırıp dağıtmak istiyorum inşallah...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen, İslam Dininin her konusu, İslam dinine ısındırır.

İnsan bedenindeki her organ ve ruhundaki her duygu gereklidir. Dişin yeri ayrıdır, dilin yeri ayrıdır. Muhabbetin yeri ayrıdır, gazabın yeri ayrıdır. Bunların hepsi de gereklidir ve değerlidir.

Aynen bunun gibi, İslam dininin de her meselesi gereklidir ve kendi içinde bir üstünlüğü ve değeri vardır.

Bununla beraber, İslam’ın temel esaslarından özüne, ibadetinden ahlakına ve adabımuaşeretine kadar örneklik teşkil edecek, dinin sadece Müslümanların değil tüm insanlık boyutunda bütün toplumlar nezdinde hak ve gerçek olduğu göstermek adına bazı hadis-i şerifleri derledik.

Şayet Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bu haberlerine pür dikkat kesilirsek; İslam’ın her insan için sahil-i selamet olduğu görülecektir Allah’ın izniyle.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz buyurdular ki:

“Kim Allah’tan başka hiçbir ilah bulunmadığını bilerek ölürse cennete gider.”[1]

“Din samimiyettir.”[2]

“Mümin; insanları kötüleyen, lanetleyen, çirkin davranış sergileyen ve kötü söz söyleyen kimse değildir.”[3]

“Cennetin anahtarı namaz, namazın anahtarı ise abdest almaktır.”[4]

“Güvenilir olmayanın imanı, sözüne sadık olmayanın da dini yoktur.”[5]

“Hüsnüzan beslemek, ibadetin güzelliğindendir.”[6]

“Temizlik imanın yarısıdır.”[7]

“Ramazan ayı girdiğinde cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.”[8]

“Her nerede olursan ol Allah’tan kork. Yaptığın bir kötülüğün ardından hemen iyilik yap ki onu silsin. Bir de insanlara karşı güzel ahlaklı ol.”[9]

“Üç kişiden kalem / sorumluluk kaldırılmıştır: Bulüğa erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve akıllanıncaya kadar deliden.”[10]

“Bütün insanlar hata eder, hata edenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.”[11]

“Günahın kefareti, pişmanlık duymaktır.”[12]

“Günah(ların)dan tövbe eden kimse, (Allah katında) sanki onu hiç işlememiş gibidir.”[13]

“Öğretin, kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Sizden biriniz öfkelendiği zaman sussun.”[14]

“Allah’ın rızası, anne babanın rızasındadır. Allah’ın gazabı, anne babanın gazabındadır.”[15]

“Sizin en hayırlılarınız, eşlerine en iyi davrananlarınızdır.”[16]

“Kadınlara vurmayın.”[17]

“Allah’ın en sevmediği helal (yol); boşanmaktır.”[18]

“Kişi sevdiği ile beraberdir.”[19]

“Her yumuşak huylu, ince kalpli, hoş geçimli ve cana yakın kimseye cehennem ateşi haram kılınmıştır.”[20]

“Sizden biriniz kendisi için sevip istediğini kardeşi için de sevip istemedikçe hakkıyla iman etmiş olamaz.”[21]

“Selamı yayın. Yemek yedirin ve Allah’ın size emrettiği şekilde kardeş olun.”[22]

“Büyüğe hürmet etmeyen, küçüğe merhamet etmeyen, iyiliği emretmeyen ve kötülükten nehyetmeyen bizden değildir.”[23]

“Dünyada bir kişinin ayıbını örten kimsenin ayıbını da Allah ahirette örter.”[24]

“Kimin kardeşine faydası dokunacak bir gücü varsa onu muhakkak yapsın.”[25]

“Yüce Allah güzeldir, güzelliği sever. Cömerttir, cömertliği sever. Temizdir, temizliği sever.”[26]

“Sana güvenip de bir şey emanet edene, (zamanı gelince) emaneti geri iade et. Sana hıyanet edene sen de hıyanet etme.”[27]

“Şüphesiz hayâsızlığın ve hayâsızca söylemlerin İslam dininde hiçbir yeri yoktur. İslam bakımından insanların en güzeli, ahlakı en iyi olandır.”[28]

“İyilik, güzel ahlakın ta kendisidir. Günah ise, kalbini / vicdanını rahatsız eden ve insanların bilmelerini istemediğin şeydir.”[29]

“Her dinin temel bir ahlakı vardır. İslam’ın temel ahlakı ise utanma duygusudur.”[30]

“Güzel söz sadakadır.”[31]

“Mazlumun bedduasından sakının. Çünkü o, bulutların üzerine yükselir. Sonra Allah şöyle buyurur: ‘İzzetim ve celalimin hakkı için bir süre sonra olsa da sana mutlaka yardım edeceğim.”[32]

“Cihad etmenin en faziletlisi, zalim sultana karşı hakikati haykırmaktır.”[33]

“Allah yolunda bir gün sınır nöbetçiliği yapmak, dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır.”[34]

“Gerçek zenginlik, mal çokluğu değil gönül tokluğudur.”[35]

“Sevdiğini ölçülü sev. Gün gelir nefret ettiğin birisi olabilir. Nefret ettiğinden de ölçülü olarak nefret et. Gün gelir sevdiğin kimse olabilir.”[36]

“Sağlık ve boş vakit, Allah’ın nimetlerinden iki nimettir. Ne yazık ki insanların çoğu ikisi hakkında aldanırlar.”[37]

“Büyük günah işlenmedikçe beş vakit namaz ve iki cuma namazı, aralarındaki günahlara kefarettir.”[38]

“Komşusu, kötülüklerinden emin olmayan kimse cennete giremez.”[39]

“Her peygamberin kabul edilmiş bir duası vardır. Ben duamı, şayet Allah dilerse kıyamet gününde ümmetime şefaat etmek için erteliyorum.”[40]

DİPNOTLAR:

[1] Müslim, Hadis No: 25.
[2] Ebû Dâvûd, Hadis No: 4944.
[3] Buhârî, el-Edebü’l-Müfred, Hadis No: 332.
[4] Tirmizî, Hadis No: 4.
[5] Müsned, Hadis No: 12406.
[6] Ebû Dâvûd, Hadis No: 4993.
[7] Müslim, Hadis No: 223.
[8] Buhârî, Hadis No: 3103.
[9] Tirmizî, Hadis No: 1987.
[10] Ebû Dâvûd, Hadis No: 4403; Tirmizî, H. No: 1423.
[11] İbn Mâce, Hadis No: 4251.
[12] Müsned, Hadis No: 2623.
[13] İbn Mâce, Hadis No: 4250.
[14] Müsned, Hadis No: 2136.
[15] Tirmizî, Hadis No: 1899; İbn Hibbân, H. No: 429.
[16] İbn Mâce, Hadis No: 1978.
[17] Ebû Dâvûd, Hadis No: 2146; Nesâî, H. No: 9167.
[18] Ebû Dâvûd, Hadis No: 2178; İbn Mâce, H. No: 2018.
[19] Buhârî, Hadis No: 5816.
[20] Müsned, Hadis No: 3938.
[21] Buhârî, Hadis No: 13.
[22] İbn Mâce, Hadis No: 3202.
[23] Ebû Dâvûd, Hadis No: 4943; Tirmizî H. No: 1921.
[24] Müsned, Hadis No: 9033.
[25] Müslim, Hadis No: 2199.
[26] Tirmizî, Hadis No: 2799.
[27] Ebû Dâvûd, Hadis No: 3534; Tirmizî H. No: 1264.
[28] Müsned, Hadis No: 27593.
[29] Müslim, Hadis No: 2553.
[30] İbn Mâce, Hadis No: 4182.
[31] Buhârî, Hadis No: 2891; Müslim, H. No: 1009.
[32] El-Münzirî, et-Tergîb ve’t-Terhîb, Dârü’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrût 1417, 3/130.
[33] Ebû Dâvûd, Hadis No: 4344; Tirmizî H. No: 2174.
[34] Buhârî, Hadis No: 2892.
[35] Buhârî, Hadis No: 6446; Müslim, H. No: 1051.
[36] Tirmizî, Hadis No: 1997.
[37] Buhârî, Hadis No: 6412.
[38] Müslim, Hadis No: 233.
[39] Müslim, Hadis No: 46.
[40] Buhârî, Hadis No: 7474; Müslim, H. No: 198.