Dört halifeyi sevmeyen münafık mı olur?

Soru Detayı

- Şu dört kişinin sevgisi bir münafığın kalbinde toplanmaz. Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali. [İbni Asakir]
- Bu rivayet sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

أَرْبَعَةٌ لَا يَجْتَمِعُ حُبُّهُمْ فِي قَلْبِ مُنَافِقٍ وَلَا يُحِبُّهُمْ إِلَّا مُؤْمِنٌ أَبُو بَكْرٍ وَعُمَرُ وَعُثْمَانُ وَعَلِىٌّ

“Dört kişi vardır ki, onların sevgisi münafığın kalbinde birleşmez ve onları ancak mümin sever. (Bunlar) Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali’dir.” (İbn Asakir, Tarihu Dimeşk, Beyrut, 1971, 21/463)

Hadiste denilen şudur:

a) Dört halifenin sevgisi bir münafığın kalbinde birleşmez.

Demek ki, yalnız bir veya iki halifenin sevgisi bir münafığın kalbinde olabilir.

b) Dört halifeyi beraber sevmek, ancak müminin kalbinde söz konusu olur.

Demek ki, dört halifenin sevgisini kalbinde taşıyan kimse mümindir.

Bu hadisin sıhhat derecesinin ne olduğuna bir bilgiye rastlayamadık.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin hayatı boyunca en fazla değer verdiği dört halifeye düşmanlık eden kimsenin, samimi bir mümin olduğu düşünülemez.