Maddi veya manevi zarar veren Müslümanlar aleyhine casusluk yapmak caiz midir?

Soru Detayı

- Kafirlere karşı casusluk caizdir, bunu biliyorum. Müslümanlara zarar vereceği bilinen maddi veya manevi zarar vereceği bilinen ama kendilerinin Müslüman olduğunu söyleyenlere karşı casusluk yapmak caiz olur mu?
- Örneğin, bidat ehlinden bazı kimseler sahabelere lanet okuyor. İnsanları da bazı sahte deliller ile rafizi yapmaya çalışıyorlar. Onlara karşı durabilmek için casusluk yapabilir miyim?
- Bu casusluk sosyal medya üzerinden olacak. Bu tür durumlar için de casusluk caiz olur mu?
- Caiz ise hangi delil veya delillere göre değilse yine hangi delil veya delillere göre olduğunu da açıklarsanız memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman devlet ve devletin yetkili kurumları, maddi veya manevi olarak vatana, devlete, devletin kurumlarına, Müslümanlara hatta İslam devleti içinde yaşayan gayrimüslimlere, hatta canlı cansız bütün varlıklara... zarar vereceği bilinen bütün konularda, resmi kurallara uygun ve mahremiyete dikkat ederek, istihbarat alabilir ve alması gerekir, bunun için gerekli elemanları çalıştırabilir ve çalıştırması da gerekir...

Ancak şahısların böyle bir şey yapması caiz olmaz; hem Allah hakkına hem de kul hakkına neden olur.

İslam dininin inanç esaslarına aykırı olduğu düşünülen görüşlerin, delillere dayanılarak yanlış olduğunu ortaya koymak ve bu doğrultuda paylaşımlarda bulunmak mümkündür. Bunun haricinde bir kimsenin, hakkında kesin bilgi sahibi olmadığı konularda başkalarını itham etmesi doğru olmaz.

Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

"Ey iman edenler! Allah yolunda savaşa çıktığınız zaman iyi anlayıp dinleyin. Size selâm verene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek 'Sen mümin değilsin.' demeyin; çünkü Allah katında sayısız ganimetler vardır. Daha önceleri siz de böyleydiniz. Derken Allah size lütufta bulundu. Bu sebeple iyi anlayıp dinleyin. Hiç şüphe yok ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır." (Nisa, 4/94)

"Ey iman edenler! Bilmeden birilerine zarar verip de sonra yaptığınıza pişman olmamanız için, yoldan çıkmışın biri size bir haber getirdiğinde doğruluğunu araştırın." (Hucurat, 49/6)