Diz kapakları gereğinden fazla mı büyük?

Soru Detayı

- Yirmilik dişlerin önemi ve işlevleri nelerdir?
- Efendim; bir sağlık sitesinde 20'lik dişlerden bahsederken bazı organların gereksiz olduğunu yazmışlar. Ayrıca diz kapaklarımızı da gereğinden fazla büyük diye tanıtmışlar.
- Lütfen beni bilgilendirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yirmilik dişlerin gereksiz organ olduğunu iddia edenler, cahilliklerini ortaya koymuş oluyorlar. Allah kâinatta hiçbir şeyi ne noksan ve de fazla yaratmıştır. Her şey yerli yerindedir.

Peki, bazıları niçin buna gereksiz organ diyor?

Her şeyden önce bu tip insanlar bir yaratıcıyı kabul etmiyorlar veya gençleri imansız ve inançsız yapmak istiyorlar. Bunun için kâinatta her şeyin gelişigüzel olduğunu, bir nizam ve intizam olmadığını, lüzumsuz organların bulunduğunu, güya akıllarınca bir yaratıcı olmadığı için bu şekilde her şeyin başıboş olduğunu nazara vermek istiyorlar.

Peki, yirmilik dişlerin görevi biliniyor mu?

Şimdilik tam bilinmiyor.

Önceleri de insanda seksenden fazla organın görevi bilinmediği için, inkarcı evrimciler bu organları lüzumsuz ve gereksiz görüyorlardı. Mesela epifiz, hipofiz bezleri gibi onlarca organ. Ama bunların şimdilerde bir değil, pek çok hayati görevinin bulunduğu anlaşıldı. Fakat bunları lüzumsuz diyen inkarcı evrimcilerin hiçyüzü kızarmadı. Yine güya başka lüzumsuz organ varmış gibi aramaya başladılar.

İnsan vücudunda organ ve dokular kendi başlarına değil ki. Her birisinin vücudun diğer organ ve dokularıyla alakalı görevleri var. Bu yirmilik dişler, ağızdaki diğer dişlerin düzgün ve belirli bir hizada çıkmasında görevli olabilir. Bunlar olmasa belki de dişlerin yönü ve pozisyonu ters gidecek. Ayrıca başka görevleri de olabilir. Olaya böyle bakmanın doğru yol olduğu kanaatindeyiz. Yoksa Cenab-ı Hak hiçbir şeyi lüzumsuz yaratmamıştır.

Diz kapaklarının büyüklüğünü iddia edenler de yine aynı zihniyette ve bu konuda cahil kimselerdir. Bir ortopedi uzmanına sorsalar, bunların tam yerinde ve istenen şekil ve büyüklükte olduğunu öğreneceklerdir.