Bir maymunun kaşıkla yemek yemesi ve kendi kendini serinletmesi normal mi?

Soru Detayı

- Bir video haberinde, bir orangutan elindeki havluyu suya daldırıyor ve fazla suyunu çamaşır gibi burarak sıkıyor, ardından yüzüne ve başına sürüyor bunu ardarda tekrarlıyor.
- Böyle bir hareketi kendisi yardım almadan öğrenmiş olabilir mi?
- Yoksa büyük ihtimalle bir insan ona göstererek mi öğretmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenab-ı Hak her varlığa belirli bir istidat ve kabiliyet vermiştir. Hayvanlara verilen kabiliyetin büyük bir kısmı onlara ilham edilir. Mesela, arı yavrusu yumurtadan çıkar ve hemen kısa süre sonra uçarak kilometrelerce mesafelere gider ve bal yapacağı çiçekleri bilir, bulur ve alıp yine yolunu şaşırmadan yuvasına gelir. Ona bu bal yapma sanatı Allah tarafından ilham edilir.

Civciv yumurtadan çıkar çıkmaz buğday tanesi arar. Ama kuzu dünyaya gelir gelmez annesinin memesinden süt emmeye çalışır. Peki, civciv niçin annesinden süt emme gayreti içerisine girmiyor? Demek ki her bir hayvan kendi kabiliyetine göre yönlendiriliyor.

Bazı hayvanların istidatları eğitimle geliştirilebilir. Mesela, köpeğe verilecek eğitimle onun koku almadaki hassasiyeti inkişaf ettirilir. Papağan ve benzeri kuşlarda da taklit yeteneği vardır. Bazı ses ve davranış alışkanlıkları onlara kazandırılabilir.

Aynı şekilde bazı kuşları kendinize alıştırabilirsiniz. Bazı keçi ve koyunları istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu onlara Allah tarafından verilmiş birer istidattır.

Bu tip bir istidat ve kabiliyet verilmeyen hayvanlara benzer alışkanlıkları kazandıramazsınız. Mesela, herhangi bir kuşu eğittiğiniz gibi bir arıyı eğitemezsiniz.

İşte maymunlar da bir hayvan çeşididir. Onlara verilmiş ve eğitimle ortaya çıkarılabilecek birtakım kabiliyetler varsa, onlar eğitimle veya taklit yolu ile onlara alışkanlık şeklinde kazandırılabilir. Bunun yadırganacak bir yönü yoktur.

Maymun ve bazı hayvanların insana benzer bazı davranış içerisinde bulunmaları da mümkündür.  Bunlardan hareketle insanla o hayvanlar arasında bir akrabalık kurmanın veya ortak ataya bağlamanın bir mantığı yoktur.

Cenab-ı Hak her bir varlığı ve hayvanı, o hayvanın kabiliyet ve istidadında ve doğrudan yaratmıştır. Kediyi kedi olarak, tavuğu tavuk olarak, koyunu koyun olarak, tilkiyi tilki olarak, tavşanı da tavşan olarak tek hücreden yaratmıştır.

Nitekim bugün de bütün canlılar tek hücreden yaratılmaktadır.

Canlıların birbirleri arasında genetik bir akrabalıkları söz konusun değildir. Bilimin ortaya koyduğu gerçek budur.

Halbuki bir Yaratıcı’yı kabul etmeyen ateistler her şeyi sebeplere vermekte ve hayvanların silsile halinde birbirinden evrimleştiğini iddia etmektedirler. Onların iddiasının hiçbir ilmi geçerliliği yoktur. Onların ileriye sürdükleri, sadece Ulûhiyeti inkâra dayanan pozitivist felsefenin bir görüşüdür. Ciddiye almaya değmez.