Evrimcilerin iddia ettiği gibi; hayvanlar eğitilerek insan seviyesine çıkabilirler mi?

Soru Detayı

- Biz Müslümanların bildiği üzere, melekler ve hayvanların makamları sabit olup buna karşın insanlar ala-i illiyinden esfel-i safiline dek çok geniş bir alanda seyredebilmektedirler. İnsanlar bu özelliklerine binaen melekleri geçebilecekleri gibi hayvanlardan çok aşağı da düşebilirler. Ancak; mesela maymun gibi bazı hayvanların eğitilerek evcilleştirilmeleriyle altı yaşındaki bir çocuk (insan) zekasına çıkartılabileceği ve insansı haller gösterebildiği söyleniyor. Sirklerde de birtakım hayvanların insana dair davranışlar sergilemeleri, hayvanların makamlarının sabit olmayıp gerekli uğraşlarla insan seviyesine yükseltilebileceği iddia ediliyor.

- Burada benim kavrayamadığım bir çelişki mi var; yoksa bu sabitlik ve iniş çıkışlık durumunu farklı mı anlamam gerekiyor?”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Karpuz çekirdeğine Allah, nasıl karpuz olma istidat ve kabiliyetini koymuş ise, insana da esfel-i safilinden âlay-ı illiyine kadar çıkabilecek bir istidat ve kabiliyet vermiştir. Dua ve ibadetle, itaatle bu makamda yükselebilir.

Hayvanların ise, istidat ve kabiliyeti sınırlı olduğu ve mükemmel bir akıl verilmediği için, imtihana tâbi tutulmamışlardır. Öğrenme ve taklit davranışları çok sınırlıdır.

Din imtihanı, akıl ve muhakemeyi gerektirir. İyiyi kötüden, güzeli çirkinden, helalı haramdan ayırt edemeyen insan da olsa, aklî muhakemesi tam olmadığı için imtihana tâbi değildir. İnsanın imtihanı altı yaşındaki çocuk seviyesinde değil, büluğ çağına girince, takriben on dört-on beş yaşında başlamaktadır.

Maymun ve benzeri hayvanların, öğrenme ve taklit ile insan seviyesine çıkacağı iddiası, dinsizliği kendisine prensip edinmiş ateist evrimcilerin ileriye sürdüğü, aslı ve faslı olmayan iddialardır. Onlara göre, yuvasını çorap gibi ören bülbül, uzun zaman içinde bizim evimizi de çorabımızı da örecektir! Eğlendirici ve güldürücü bir masaldır, ama ilmî değildir. Bilimsel hiçbir değeri yoktur. Nazara almaya değmez.