Din kolaylıktır ne demek?

Soru Detayı

- Din kolaylıktır diyerek her şeyin kolayına mı bakmak gerekir, din kolaylıktır ifadesi ne anlama gelir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"...Allah si­zin için kolaylık ister, zorluk dilemez..." (Bakara, 2/185)

Bu ve emsali ayetlerden, ayrıca Hz. Peygamber (asm) Efendimizin "Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız..." (Buhari, İlim 11, Müslim, Cihad 6-7) gibi hadislerinden hareketle “Din kolaylıktır.” denilmiştir.

Ama bunun sınırlarını iyi çizmek gerekir. Yoksa bazıları bunu dini sulandırmakta kullanabilmektedir.

Dinde zorluk olmayışı; zaruret halinde bazı şeylerin helal kılınması, tövbe kapısının açık olması, Allah hakkı olan ibadetlerde kefarete ruhsat verilmesi, kul haklarında diyetlere yer verilmesi gibi durumlardır.