İslam bize düşmanlarımızı sevmeyi de öğretiyor mu?

Soru Detayı

- İncil'de İsa Peygamber'in (as) şöyle dediğinden bahsedilir: "'Komşunu sev, düşmanından nefret et' dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin ve size zulmedenler için dua edin." [Matta 5:43-44]
- İslam'da, bunun İsa'nın (as) gerçekten söylediği bir şey olduğuna inanmamak için hiçbir nedenimiz yok, değil mi?
- İslam'ın öğretileriyle uyumlu değil mi?
- İslam bize düşmanlarımızı sevmeyi ve onlar için en iyisini dilemeyi de öğretmiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mümtehine suresindeki şu iki ayet sorunuza cevap vermektedir.

Allah, din konusunda sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlarla iyi ilişkiler içinde olmanızı ve onlara adaletli davranmanızı yasaklamaz. Allah adaletli olanları elbette sever.

Allah ancak, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanıza yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. Kim onlarla dost olursa işte bunlar kendilerine yazık etmişlerdir. (Mümtehine, 60/8, 9)

Sevmeye gelince,

Evet, başka din ve inanç sahiplerinin hidayete ermeleri, Müslüman olmaları için dua ederiz, sevmek ayrı bir şeydir, emirle sevmek olmaz. Allah da böyle bir emir vermiyor.