Yahudiler ve Siyonistler arasında ayrım yapmalı mıyız?

Soru Detayı

- Birçok Müslüman, Yahudiler ile Siyonistler arasında ayrım yapmamız ve Yahudilere hakaret etme tuzağına düşmememiz gerektiğini, İsrail devletine ve Siyonizme karşı olan birçok Yahudi olduğunu söyledi.
- Söyledikleri doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mümtehine suresindeki şu iki ayet sorunuza cevap vermektedir.

Allah, din konusunda sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlarla iyi ilişkiler içinde olmanızı ve onlara adaletli davranmanızı yasaklamaz. Allah adaletli olanları elbette sever.

Allah ancak, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanıza yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. Kim onlarla dost olursa işte bunlar kendilerine yazık etmişlerdir. (Mümtehine, 60/8, 9)

Bu ayetler bu ayrımı yapıyor; dinimiz ve yurdumuza karşı savaşanlar ile savaşmayanları ayırıyor ve ikinci grup ile iyilik ve adalet çerçevesinde ilişki kurmamızda bir sakınca bulunmadığını açıkça ifade ediyor.