Cinsel dürtü kontrol bozukluğunu nasıl yenerim?

Soru Detayı

- Kendi memelerimi ovuşturmaktan nasıl kurtulurum?
- Ben erkeğim. Porno izlemeyi bıraktım ama kendi meme uçlarımı ovuşturmaya bağımlıyım. Bana çok fazla cinsel duygu ve zevk veriyor. Aniden aklıma ereksiyona neden olan cinsel düşünceler geliyor. Artık ovmak istemiyorum.
- Ondan kurtulmak istiyorum ama çok fazla cinsel duygu nedeniyle yapamıyorum. Lütfen bana yol gösterirseniz size minnettar olacağım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sizi yakından tanımadan, -yani geçmişte neler yaşadığınızı, şimdiki yaşınızı, kimliğinizi, ne zaman bu eyleme başladığınızı, başladığınız dönemde neler yaşadığınızı vb- bilmeden sağlıklı bir çözüm önerisi sunmak psikoloji bilimine göre oldukça zordur. Çünkü sizi buna zorlayan psikolojik dinamiklerin ve varsa eğer biyolojik nedenlerin de bilinmesi gerekir.

Bilindiği gibi herkesin beyninde dürtü kontrol merkezleri bulunur. Ancak insan, Yüce Yaratıcı'nın kendisine verdiği irade ve iman gücü ile her bir dürtünün sonuçlarını tartar ve kendisine veya başka birine zarar verebilecek şeyler yapmaz.

Ancak kişide “dürtü kontrol bozukluğu” varsa, kendisi veya başkaları için açıkça zararlı olduğunu bildiği belirli bir eylemi gerçekleştirme dürtüsüne direnemez. Sizde olduğu gibi mesela sorunlu cinsel davranışları içeren bir dürtüyü kontrol etmekte zorluk çeker.

Bu tür bir sıkıntının birden çok nedeni var. Mesela mizaç, çevre ve genetik faktörler, olumsuz çocukluk yaşantıları, aşırı porno izleme ya da hormonlar gibi nedenleri var. Ayrıca sık sık tekrar ettiğiniz ve haz duyduğunuz bu davranış, beynin ödül merkezini etkileyebilir ve bu durum madde bağımlılığı ile benzer şekilde kişide bağımlılığa neden olur.

Çözüm için öncelikle bu nedenlerin bilinmesi gerekir. Onun için sizi rahatsız eden, ileride de daha çok rahatsız edeceğe benzeyen bu dürtü zorlamasından kurtulmanız için öncelikle alanında uzman ve dini bütün bir psikoterapiste gitmenizi tavsiye ederiz.

Yine de sizin için ve benzer sorunlar yaşayan herkes için geçerli olabilecek genel bazı tavsiyelerde bulunacağız:

Yanlış Davranıştan Nefret Edin, Ama Kendinizden Değil

Anlattığınız bu dürtüsel davranışı gerçekleştirdikten sonra insanların çoğu pişmanlık ve kendinden nefret etme gibi bir duygu yaşar. Bu durum, sorunu tam bir kısır döngüye çevirir. Yaptıkça kendinden nefret eder, kendinden nefret ettikçe de ruhi sıkıntıları arttığı için haz veren eylemi tekrar yapmak ister.

Bunun önüne geçmek için öncelikle bu davranıştan nefret edin, ama kendinizden değil. Kendinizi aşırı derecede suçlayıp, ruhsal durumunuzu daha da kötü yapmayın. Ruh hâliniz ne kadar iyi olursa, kendinizle ne kadar barışık olursanız, bu illetten kurtulmanız da o kadar kolay olacaktır..

Sıkıntılarınızı Başka Yollarla Gidermeye Çalışın

Bu tarz davranışların psikolojik kökeninde can sıkıntısı ve ruhsal gerginlikler yattığı biliniyor. Kişi can sıkıntısından kurtulmak için kendisine haz veren bir eyleme yönelir. Bundan dolayı can sıkıntısı veya varsa depresyon durumu, ortadan kalkmadığı sürece dürtü sizi zorlamaya devam edecektir.

Size tavsiyemiz: Öncelikle can sıkıntınız veya diğer ruhsal sıkıntılarınızı başka yollarla gidermeye çalışın. Mesela, kendiniz veya toplum için faydalı alışkanlıklar edinmeye başlayın. Bu, spor yapma, bir sanat dalı ile uğraşma, yeni bir hobi edinme olabileceği gibi, bir arkadaş grubuna dahil olma da olabilir.

Zamana Yayarak Terk Edin

Sizi rahatsız eden bu davranıştan aniden vazgeçmek yerine, zamana yayarak terk edin. Mesela, günde veya haftada kaç kez tekrar ediyorsanız, onu dörtte üçe indirin. Bu duruma alıştığınızda yarı yarıya indirin. Çünkü beyniniz bu hazza alıştığı için aniden kesmek isteseniz de sık sık yeniden başlayacaksınız. O zamanda “olmuyor, vazgeçemiyorum” diye bütün bütün devam etme ihtimali var.

Olası Olumsuz Etkilerini Sık Sık Hatırlayın

Bu arada beyninize, bu davranışın olası olumsuz etkilerini sık sık hatırlatın. Mesela, devam ederse, bunun bir bağımlılığa dönüşebileceğini, evliliğinize zarar verebileceğini, ruh halinizi bütün bütün bozacağını, birisinin görmesi veya anlaması durumunda, çok mahcup olacağınızı vb kendinize anlatın. Beyniniz de bilinçaltınız da bu davranıştan nefret edecek düzeye geldiğinde aynı davranışı arzu etmeyeceksiniz.

Başka Bir Meşguliyet Bulun

Bu istek geldiği an, kendinize hemen başka bir meşguliyet bulun. Kısa bir süre zorlansanız da belli bir zaman içinde o durum geçecektir. Meşguliyet bulamazsanız olayın olumsuz sonuçlarını düşünün, daha önce yaptığınızda duyduğunuz pişmanlıkları ve vicdan azaplarını hayal edin.

Tetikleyen Şeylerden Uzak Durun

Bu tarz davranışları tetikleyen şeyler vardır. Mesela, sosyal medya, TV dizileri, porno filimler, karşı cinsten tesettüre riayet etmeyen bayanlar vb. Bu durumlardan uzak kaldığınız sürece, dürtüleriniz de sizi fazla rahatsız etmeyecektir.

Yüksek Hedefleriniz Olsun

Yüksek hedefleriniz olsun ve onlar ulaşmak için büyük bir çaba ve gayret içinde olun. Beyniniz ne kadar hedeflerinizle meşgul olursa, rahatsız edici dürtüler de o kadar az hücum edecektir.