Cinsel olarak zorlanıyorum, bunun çaresi nedir?

Soru Detayı

- Cinsel olarak zorlanmaya başladım .. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte çıplaklığa çok kolay erişebiliyoruz.. Ben bunlara erişmeyi 2 yıl önce bıraktım .. Ama bazen zorlanıyorum .. Beynim hayır açma açarsan günah ve Allah seni görüyor diyor, ama içimdeki o şey beni yakıyor .. Yanıyor içim ve beni öyle bir zorluyor ki o şey sonum cehennem bile olsa beni o şeyi açmaya zorluyor.. “Nefsim” oluyor zorlayan şey doğruysam ...
- Böyle bir durumda ne yapayım?
- Kendimize bu anlarda cehennemi mi hatırlatalım .. Bunun devası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarif ettiğiniz şeyin adı porno bağımlılığıdır.

Sizin de sözünü ettiğiniz gibi, internetin hayatımıza girmesi ile bu bataklığa düşen ve kurtulmaya çalışan milyonlarca insan var. Çünkü diğer bağımlılıklar gibi, bu bağımlılık türü de kendisine müptela olanların yakasını kolay kolay bırakmıyor.

Bundan dolayı bağımlılık hangi aşamada olursa olsun, işin ciddiyetini anlayıp bir an önce önlemler almak kişinin manevi ve maddi hayatı için şarttır.

Sizin de bu düşünceler içinde olduğunuzu görmekteyiz. Çabanız için tebrik ediyor, Rabbimizden bir an önce sizi kurtarmasını niyaz ediyoruz.

Öncelikle şunun altını çizmek istiyoruz:

Sorunuz çerçevesinde size sunacağımız tavsiyeler, herkes için geçerli olmayabilir. Çünkü bu konuda yapılacak öneriler, kişilerin bağımlılık derecesi, yaşı, evli veya bekâr olması, porno izleme sıklığı, izleme zamanı ve türüne bağlı olarak değişir. Ancak, siz kendinize uygun olanları uygulayabilirsiniz.

- Gerçekten porno bağımlılığından kurtulmayı istemek gerekir.

Diğer tüm bağımlılıklar gibi, cinsellik üzerine yapılan filmleri izleyenlerin de bundan kurtulmayı gerçekten istemeleri ile mümkündür. Çünkü özellikle nefse hitap eden bağımlılıklarda, kişilerin bir tarafı kurtulmak isterken, diğer tarafları bazen kurtulmak istemez. Bu durumda yapılan tedavi de uzun süreli sonuç vermez.

- Öncelikle sorunun neden kaynaklandığının bulunması gerekiyor.

Bu tarz filmler, her ne kadar nefsin hoşuna gittiği için izleniliyorsa da bağımlılık derecesine varıncaya kadar aşırı izlenmesinin altında birtakım biyolojik, psikolojik ve sosyal sorunlar veya ihtiyaçlar yatmaktadır.

Örneğin bu kişilerde biyolojik olarak cinselliği sağlayan hormonlarında bir bozulma ve artma olabilir. Psikolojik olarak yüksek kaygı, depresyon, performans anksiyetesi, bazı kişilik bozuklukları vb olabilir ve dürtüsellik adı verilen duygu düzensizliği ve his arama davranışına genetik yatkınlık olabilir.

Sosyal açıdan ise, ilişkilerde ve sosyal çevrelerde reddedilmek, sosyal izolasyonda olma, yalnız olma gibi nedenler kişiyi cinsel bakımdan tatmin olmak için zararlı yollar aramaya itebilir.

Yani kişi muhtemelen herhangi bir sorun veya ihtiyaçtan dolayı aşırı derece pornoya yönelmiştir. Bu sorunların ve ihtiyaçların ne olduğu tam anlaşılmadan alınacak diğer önlemler kısa süreli ve etkisiz kalır.

Sizdeki bağımlılığın nedenini öğrenip ona yönelik önlemler almanızı tavsiye ederiz.

- Sorunun ne olduğunu anladıktan sonra öncelikle Allah’tan yardım dileyin.

Bağımlılıktan kurtulmak sanıldığı kadar kolay değil. Uzun bir tedavi süreci gerektirir. Bunun için önce ciddi bir tövbe-istiğfar edip, sürekli olarak Allah’ın yardımını istemek gerekir.

Sık sık dua edin, özellikle duanın kabul olduğu saat, zaman ve mekânlarda dua etmeyi alışkanlık haline getirin.

Bu arada kendinizi suçlu ve günahkâr görüp, Allah benim duamı kabul etmez demeyin. Ona inanın. Ve Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin

- Evli iseniz, bu konuyu eşinizle mutlak açık açık konuşmanızda fayda var.

Birçok kişi, utandığı veya yanlış anlaşıldığı için, bu konuyu eşinden gizler. Bu hem eşi tarafından yanlış anlaşılmalara neden olur, hem de kişi bu bataklığa iyice saplanır kalır. Bundan dolayı, konuyu eşinize açın. Bağımlı olduğunuzu, bundan kurtulmaya çalıştığınızı, ama elinizden olmadan her gün biraz daha battığınızı anlatıp, yardımını isteyin.

- Bilgisayarınız veya telefonunuzdan tüm pornografik materyalleri silin.

Bilindiği gibi, kişileri etkileyen şey öncelikle uyarıcılardır. Bundan dolayı bilgisayar veya telefonunuzdan pornografik tüm materyalleri hemen silin, ilgili sayfaları kaldırın.

Ayrıca pornografik olmasa da müstehcen film ve kanalları de televizyonunuzdan kaldırın.

Bunların dışında sosyal medya hesaplarınızdan cinsel çağrışım yapan, tahrik eden takipçilerinizi engelleyin. Hatta mümkünse belirli bir süre sosyal medya kullanmayın.

Ayet-i kerime ve hadis-i şerifler, müminlerin gözlerini haramdan korumalarını isterler. Çünkü harama nazar, bazı duyguları tetikleyebiliyor.

- Kendinize önceleri küçük hedeflerle koyun.

Pornografi bağımlılık hâline gelmişse, bunu izlemek artık sizin isteğinize bağlı değil. Siz istemeseniz de sorunuzda tarif ettiğiniz gibi, dürtüleriniz sizi buna zorlayacaktır.

Bunun için uzun vadeli hedefler koyduğunuz zaman, beyniniz buna karşı çıkabilir. Yani “artık pornografi izlemeyeceğim”, derseniz, bu inandırıcı gelmeyeceği için beyniniz kabul etmeyecektir. Bunun yerine, “Bugün cuma, haftaya cuma gününe kadar pornografi izlemeyeceğim.” gibi haftalık bir hedef koyun.

Bu hedefinize bağlı kaldığınız takdirde kendinizi ödüllendirin, Allah’a şükredin ve onun yardımı ile yeni küçük hedefler koymaya devam edin.

- Kendi düşüncenizde pornografiyi asla normalleştirmeyin.

Pornografi kişinin psikolojik, biyolojik ve aile hayatına büyük darbeler vuran bir bağımlılıktır. “Zinaya gitmekten daha iyidir.” gibi bir meşrulaştırma bahanesi ve aldatmacası, sizi ona daha çok bağlar.

Bundan dolayı her zaman nefretle ve bir ateş gibi yaklaşın

- Zaman zaman, geri dönüşler olsa da ümitsizliğe kapılmayın.

Kendinize hâkim olamayıp izlediğinizde, kendinize kızıp “olmuyor, beceremiyorum” demeyin. “Bu kez olmadı, ama olacak inşallah, Allah’ın izniyle bu illetten kurtulacağım.” deyin ve pes etmeyin.

Pes ettiğiniz an, bataklığa biraz daha saplanacağınızı unutmayın.

- Yeni bir alışkanlık edinin.

 Ne zamanlar pornografi izlemek istiyorsanız, o zamanlara dikkat edin ve o döngüyü kırın. Örneğin canınız sıkıldığında mı, birisi ile tartıştığınızda mı, akşam eve geldikten sonra mı, gece yatarken mi, acıktığınızda mı, karnınız tokken mi?

Eğer gece geç saatlerde izleme isteğiniz artıyorsa, erken uyuma alışkanlığı geliştirin. Sabah erken kalkarsanız ve akşam saatlerinde çay ve kahve tüketmezseniz, uykunuz erkenden gelecektir.

Bu alışkanlığınızı belli bir zaman sürdürebilirseniz eski alışkanlık kaybolacaktır.

Kitap okuma, spor yapma, resim yapma, yazı yazma, yemek yapma, gönüllü toplum hizmetlerine katılma, tecvit öğrenme, Kur'an’dan ayetler ezberleme, eş dost ziyaretleri yapma gibi yeni alışkanlıklar kazanın.

- Pornografi izlemeyi bıraksanız bile işi ciddiye almaya devam edin.

 Bağımlılıktan kurtulmak uzun bir süreç gerektiriyor. Bundan kurtulduğunuzu düşünseniz bile eski bağımlılık belirli bir süre tekrar geri gelebilir.

Dolayısıyla bir yıl kadar, sürekli tetikte olun ve iradenizi kontrol ederek önlemleri sürdürün.

- Kendinize sık sık pornografinin olumsuz sonuçlarını hatırlatın.

Pornografi öncelikle kişinin ahiretini yakar, karşılığı cehennem ateşidir. Bu ateşi hayal edin, hatta pornografi izlerken, ölüm geldiğini düşünün, Münker ve Nekir meleklerinin yüzüne nasıl bakacağınızı hayal edin.

Pornografi aynı zamanda evlilik başta olmak üzere kişinin ruh halini, beden sağlığını, işini, kişisel gelişimini de olumsuz etkiler. Bu olumsuz sonuçları sık sık hatırlayın.

Sık sık pornografi izleyenler bekârlar, evlenince karı-koca hayatını sürdüremiyorlar, evli iseler de aynı şekilde eş ilişkileri ciddi anlamda sarsılıyor.

Pornografi izlerken aileden birine yakalandığınızı hayal edin, anne-babanızın sizin ne izlediğinizi, evli iseniz çocuğunuzun sizi izlerken gördüğünü hayal edin.

Bütün bunlara ilave olarak:

- Bilgisayarınızı odanızdan çıkarıp herkesin görebileceği bir yerde tutun.

- İnternette bakacağınız siteleri ve bu sitelerde ne kadar süre geçireceğinizi baştan belirleyip bu süreyi aşmamaya çalışın.

- Yalnız başınayken pornografi sitelerine girmekten kendinizi alıkoyamıyorsanız, yalnızken bilgisayarınızı açmayın.

- İnternet bağımlılığının tedavi edilebilir bir sorun olduğunun farkında olarak, gerektiğinde profesyonel destek almaktan çekinmeyin.