Çaresizliğin çaresi nedir?

Soru Detayı

- Yakında 30 yaşına gireceğim bekâr erkeğim. Öncelikle halimden şikayetçi değilim Allah'a şükür.
- 18-20'li yaşlarda evlenmek için çok istekliydim, ancak ailemin maddi/manevi yönden bana destek olamadılar iş arıyordum bulamıyordum, kendimi haramlardan korunmam için evlenmem şart idi, evlenemeyince istemesem de maalesef pornoya yöneldim ve zamanla porno bağımlısı oldum bunun için cinsel terapi seans alıyordum, 6 ay ilaç kullandım ama maalesef pornoyu bırakmakta zorlanıyorum bu konuda zayıfım.
- Güzel bir kadın görünce kendimi kontrol edemiyorum, günümüzde evlilikler zorlaştırılıyor nedense bilmiyorum ya kız aileleri istemiyor ya da kızlar geri çeviriyor beni, yakışıklıyım ibadetlerimi yapmaya gayret ediyorum, nefis diye bir şey var bu ihtiyacımızı nasıl gidereceğiz kadın olmadan?
- Bir taraftan kız aileleri ya da kızlar zorlaştırıp reddediyorlar sonra nefsimiz var ve diğer taraftan Allah'ın ayeti var zina yapmayın demiyor, zinaya yaklaşmayın diyor yüce Allah'ımız.
- İşte burada çok çaresiz kalıyorum çözüm bulamıyorum yaşım ilerliyor daha bekârım yazık olmuyor mu bana?
- İsteklerime neden kavuşamıyorum acaba sorun ben miyim diye kendime soruyorum. Düzenli bir işte çalışamıyorum, sürdüremiyorum işlerim rast gitmiyor, beceremiyorum. Evlenmek için para biriktirmem gerekiyor, bazen iş yerinde namaz kılınmasına izin verilmiyor nasıl olacak?
- İyi bir niyetim var ama karşıma hep böyle negatif engeller çıkıyor ve bu yüzden diyorum ki çaresizliğin çaresi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçinde bulunduğunuz durumdan dolayı ne kadar zorlandığınızı, ciddi bir nefis mücadelesi verdiğinizi anlıyor, harama girmeme konusundaki azami çabanızdan dolayı da sizi tebrik ediyoruz.

Maddi sorunlarınız, iş sorunuz ve ailenizin size destek olamamasının nefisle mücadelenizi artırması ve bu sorunlar karşısında hissettiğiniz çaresizliğinizin de sizi ne kadar üzdüğünü anlıyoruz.

Sorunlarla karşılaşmak ve mücadele etmek size özgü değildir. Çünkü insan olmak, her zaman ve her yerde küçük veya büyük sorunlarla karşılaşmak demektir.

Nitekim hepimiz günlük hayatımızda ne kadar çok sorunla muhatap oluyoruz. Bir kısmını hemen çözüyoruz, bir kısmını en az zararla halletmeye çalışıyoruz, bir kısmını elimizden geldiği kadarı ile tüm imkânlarımızı zorlayarak, yeni imkânlar arayarak çözmeye çalışıyoruz, bir kısmı için de bir şey yapamıyoruz. Bu durumda da sabır ve tevekkül ile karşılayıp yolumuza devam ediyoruz.

Bu çerçevede insanları birbirinden ayıran en önemli şey, sorunlara bakışı ve sorunları çözme yöntem ve teknikleridir.

Sorunlarını iyi tanıyıp, analiz edenler, tembelliğe düşmeden, Allah’ın kendilerine verdiği maddi ve manevi güçleri ile azim ve kararlılıkla çözmeye koyulurlar.

Diğerleri ise sorunun çözümünden ziyade sorunun kendisi ile meşgul olduklarından yol alamazlar. Bundan dolayı da sürekli çevrelerini, kaderi, sistemi, devleti suçlarlar.

Bu gerçekten yola çıkarak rahatlıkla diyebiliriz ki çaresiz değilsiniz. Her şeyin çözümü olduğu gibi elbette sizin sorunlarınızın da bir çözümü vardır. Size tavsiyelerimiz şunlar olacaktır:

- Öncelikle amacınıza ulaşmak için önünüzdeki engellerin neler olduğunu belirleyelim, yani sorununuzu tam olarak tanımlayalım: İfadelerinizden anladığımız kadarıyla temel sorununuz evlenememenizdir. Bundan dolayı nefsinizin sizi zorlaması ve pornoya sevk etmesi. Bunun da sizi vicdanen rahatsız etmesidir.

Bu yolda önünüzdeki engeller de geçmişte de bugün de maddi imkânsızlıklar, sabit ve düzenli bir işinizin olmayışı ve evliliği zorlaştıran kızlar ve aileleridir.

İlk yapmanız gereken şey, sabit bir iş bulmanız ve orada karar kılmanızdır. Yaşınız, fiziki durumunuz, entelektüel seviyeniz ve çevreniz sizin çaba gösterdiğiniz, kanaat ettiğiniz takdirde sabit bir işi bulacağınızı gösteriyor.

İş beğenmemekte, daha uygun ve daha çok geliri olan bir iş bulmak istemekte haklı olabilirsiniz. Çünkü herkes en iyisi olsun ister. Ama unutmayın ki, bazen güzel en güzelden daha iyi olabilir. Sizin durumunuzda çözüm için iyi, en iyiden daha iyi gözüküyor.

Sabit ve düzenli bir iş, evlenmek isteyen erkeğin olmazsa olmazı olmalıdır. Çünkü evlilikte kızların erkek tarafında aradığı en önemli şeylerin başında güven gelir. Maddi olarak geçimini sağlayacak bir koca olması lazımdır ki, güvenerek evelensin.

Bundan dolayı kızların sürekli bir işinizin olmasını istemeleri gayet normal, sizin de bunu bulmanız bir o kadar da kolay. Yeter ki iş beğenin.

Bunu sağladıktan sonra sıra eş seçimine gelir.

Bazen insanlar, maddi konularda olduğu gibi eş seçiminde de en güzeli, en yakışıklısı, en zengini vb olsun diye beklemekte ve kendi durumunu / seviyesini aşan kişilere talip olmaktadır. Bu da evliliği geciktiren bir diğer engeldir.

Bundan dolayı gerçekçi olup, kendi sosyal, kültürel ve ekonomik düzeyinize, yani denginiz olan birisine talip olursanız evelenmeniz daha kolay olacaktır. Eğer kendi seviyenize uygun bir kıza talip olursanız, işin başından maddi konular konuşulabilir. Unutmayın, evet bugün genç kızlar ve ailelerin maddi talepleri fazla oluyor, ama öncelikle aradıkları maddi ve manevi açıdan güvenirliği olan bir erkektir.

Devamlı bir işiniz olduktan sonra sizde her ikisini de görecek olan aileler, maddi konularda sorun çıkarmayacaklardır. En azından sizin çevrenizde olmasa bile arkadaş, eş dost çevresinde size zorluk çıkarmayacak birisini bulacaklardır.

Porno bağımlılığı konusunda terapi aldığınızı belirtiyorsunuz. Bu terapiye devam etmeniz hâlinde inşallah hayırlı bir sonuç alacağınıza inanıyoruz.

Porno bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığına benzer bir etkiye sahiptir. Aldıkça, ihtiyacınız giderilmez, daha da artar. Bundan dolayı harama girmemek için pornoya sarılmak sizi daha fazla harama sevk eder ve tahrik eder.

Pornoyu bırakmak zor geliyorsa, karşı önlemler almanızı tavsiye ederiz. Çünkü porno bir ihtiyaçtan ve bağımlılıktan kaynaklanıyor. Bunun için zihnen cinsellikle meşgul olduğunuz sürece, zihninizi boş bıraktığınız sürece nefsiniz sizi pornoya yöneltecektir. Bunun için;

- Sosyal medya kullanımını en asgari düzeye indirmeniz,
- Hatta sosyal medya hesaplarınızı kapatmanız
,
- Size cinselliği çağrıştıran kişi, ortam ve yerlerden azamı derecede uzak kalmanız,

dürtülerinizi kontrol altına almanızda yardımcı olacaktır...

Bunun yanında zihninizi ne kadar çok eğitimle, bilimle, sanatla, imani eserlerle meşgul ederseniz, pornoya o kadar az yer kalacaktır.

Bu çerçevede kendinize hedefler koyun, dil öğrenmek, açık öğretim okumak, Halk Eğitim kurslarına katılmak bunlardan sadece bazılarıdır.

Unutmayın her şey, beyinde başlayıp beyinde biter. Beyninize ne kadar sahip çıkarsanız, onu güzel, faydalı, ilgi ve merakınıza uygun şeylerle meşgul ederseniz, ilimle doldurursanız dürtülere az yer kalacaktır. O azı da kontrol altında tutmak çok zor olmayacaktır.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da her şeye gücü yeten Allah’a bol bol dua edin, onun yardımını isteyin. Böylesi sıkıntılar aslında Allah’a yalvarmak ve böylece onunla bağlarımızı güçlendirmek için bir fırsat da olabilir. Buna, krizi fırsata çevirmek de diyebiliriz.