Cennet cehennem: Abim diyor ki, bir insan ya cehennemliktir ya da cennetliktir. Biz önceden bir insan günahları kadar yanar sonra cennete gider diye bilirdik...

Soru Detayı
Abim diyor ki, bir insan ya cehennemliktir ya da cennetliktir. Biz önceden bir insan günahları kadar yanar sonra cennete gider diye bilirdik. Hatta alnında bir işaretin olacağı ve herkesin onun cehennemden çıkıp geldiğini bileceğine inanırdık. Ama abim öyle olmadığını, imansız insanın kesin cehenneme gideceğini, hatta namaz bile kılıyor olsak imansız olabileceğimizi söylüyor. Cennet çok kıymetli, yüzde yirmiden azımız bile şu anda cennete gidemezmiş.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ahirette insanların cennet ve cehennemden başka gidecek yerleri yoktur. Cehennemde cezasını çeken bir mü'min daha sonra cennete girer. Son nefeste imansız ölen ebedi cehennemde kalır. Ancak yüzde yirmi cennete gider gibi sayısal bir ifade kullanmak doğru olmaz. Bu bilginin dini bir temeli yoktur.

Cehennemden çıkacak kişinin alnında iz olcak mı?