Beden değiş tokuşu mümkün mü?

Soru Detayı

- İslam’a göre beden değiş tokuşu bilimsel anlamda mümkün mü?
- Bazı alimlere göre Allah, mucizelerini tabiat kanunlarını geçmeden yapar. Buna göre Hz. İsa’nın yerine kötü adamın getirilmesi beden değiş tokuşunun mümkün olduğunu gösteriyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada bir beden değiş tokuşu yoktur. Yani Hz. İsa’nın (as) bedeni diğerine, diğerinin bedeni de Hz. İsa’ya geçmiş değildir.

Ayrıca, bir şeyin mümkün olması ayrıdır, vuku bulması ayrıdır. Her mümkün vuku bulmayabilir.

Buna göre Hz. İsa’nın (as) yerine kötü adamın getirilmesi, beden değiş tokuşunun mümkün olduğunu göstermez. Mümkün olduğunu gösterse bile, bunun mutlaka vuku bulduğunu söylemek mümkün değildir.

Benzetme sanatında vech-i şebeh denilen ortak benzetme yönünün her yönden aynı ortak paydaya sahip olmasını gerektirmez. “Şu adam aslan gibidir.” cümlesindeki benzetme yönü cesaret veya kuvvet olabilir. Fakat bu adamın her yönden aslana benzediğini söylemek bir safsatadır.

Buna göre, Kur'an’da geçen bazı Yahudilerin bedenlerinin “maymun ve domuza dönüştürüldüğü", sadece “hakirlik ve aşağılık vasfında” bir benzetme olması da mümkündür.

Ancak, Allah bir kimsenin bedenini domuz veya maymuna çevirmişse, sadece onun bedenini değiştirmiştir. Yoksa onun bedenini domuza, domuzun bedenini de o insana değiş tokuş yapmış değildir. Sadece o kişinin bedeni maymuna dönüştürülerek cezalandırılmıştır.

Bu konu tefsirlerde iki şekilde de yorumlanmıştır. Çünkü bir ifade tarzında hakikat olduğu gibi mecaz da geçerlidir. Bunun gerçek tespiti ancak ayet veya sahih hadisle mümkün olur.

Özetle, Allah dilerse bir kimsenin bedenini değiştirir. Ancak bu sadece o kişiyle ilgilidir.

Demek ki, Hz. İsa’nın (as) bedeni kendindedir, diğerinin bedeni de ondadır. Hz. İsa'ya ihanet eden sanki Hz. İsa gibi zannedilecek şekilde gösterilerek, ihanetin cezasını görmüştür.