Avucunda bir şey varmış gibi bir hayvanı aldatmak günah mı?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz, bir kimse elinde veya avucunda bir yiyecek olmadığı halde varmış gibi kedi, köpek, kuş gibi bir canlıyı kandırmanın veya aldatmanın günah olduğunu söylemiş mi?
- Bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada şöyle bir ifade geçer, bu ifade hadis mi?
 “Elinizde olmayan şeylerle bir kediyi dahi kendinize çağırmak için kandırmayın, Mahşerde hakkını ödeyemezsiniz.” (Hz. Muhammed)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda ifade edildiği şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Bir kimsenin, buna mecbur olmadığı halde, avucunda bir şey varmış gibi bir hayvanı aldatması doğru değildir.

Ancak, örneğin tutması gereken atını başka türlü alamıyorsa, böyle bir hileye başvurması caizdir. Daha sonra biraz tuz veya yem gibi bir şey bulup verirse isabetli olur.