Allah, neden bizi sosyal olarak yarattı?

Tarih: 21.08.2023 - 23:07 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Allah'ın bizim yaratıcımız olduğunu biliyoruz. Neden bizi bu şekilde yarattı?
- Bildiğimiz gibi biz sosyaliz. Allah bizi neden sosyal yarattı ve neden birbirimizle iletişim kurmamız ve birbirimize bağlı olmamız için bizi bu şekilde yarattı?
- Ayrıca Allah neden kendi dininin Hakk olduğunu söylüyor. Birçok yerde olduğu gibi, size hidayet vermek için bu dini verdik diyor. Bu dine neden hidayet deniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünya hayatında her varlık ayrı ayrı özelliklerde yaratıldığı gibi, her birisine de ayrı bir görev verilmiştir.

İnsan yer yüzünün halifesi olarak yaratılmış ve görevi de ilim ile tekâmül etmek ve Allah’a kul olmaktır. Bu görevlerini tek başına yerine getiremeyeceği için toplum içinde yaşayacak bir donanımda yaratılmıştır.

İnsan, dünya hayatındaki ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Çünkü insanın yemesi, içmesi, giyinmesi, barınması, ulaşımı, eğitimi, mükemmelleşmesi, yeni şeyler öğrenmesi, hastalığından şifa bulması, eğlenmesi vb gibi ihtiyaçları için onlarca zanaatkara ve yüzlerce yeteneğe ihtiyaç var.

Bir insanın bunların hepsini tek başına karşılaması imkânsızdır. Bunun için farklı kabiliyette insanlara ihtiyaç var.

İnsanlarla yardımlaşmak için de sosyalleşmek şarttır.

İnsan, aynı cinsten üremeyeceğine göre, cinsel ihtiyaçlarını karşılamak ve çoğalmak için karşı cinsten bir varlığa ihtiyaç duyacaktır. Yani kadın-erkek ve çocuklardan oluşacak bir aile kuracaktır.

Dolayısıyla sosyalleşmesi gerekecektir.

İnsanın kendi kendine öğrenip mükemmelleşmesi için bir rehbere ihtiyacı var. Bundan dolayı da başka başka insanlarla iletişim içine girmesi gerekir.

Ayrıca insan, ancak başkasını yani ötekini görünce kendisinin ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini öğrenebilir. Çevremizde kimse olmasa, sosyalleşmese, giyim ve kuşamına, konuşmasına ve davranışlarına kadar banal kalacaktı.

Bu konularda dikkatli ve özenli olmamızın nedeni toplum içinde olmamızdır.

Ormana bırakılan ve hayatında hiç insanla karşılaşmayan kişiler, daha sonra bulunup toplum hayatına kazandırılmaya çalışılmış, ama başarılı olunamamıştır. Çünkü tek başlarına yaşayan kişiler, kendilerini geliştirememişler, sağlıklarına da dikkat göstermemişler ve kısa bir zamanda ölmüşlerdir.

İnsan, aynı şekilde edep ve hayayı, ahlakı değerleri, doğruyu ve yanlışı yine toplum içinde sosyalleşerek öğrenir.

Tek başına yaşayan insan, bu ve benzeri değerlerin farkına varamayacaktır.

İnsan iletişim kurarak derdini anlatabilir, sorununu çözebilir ve sıkıntılarından kurtulabilir. Derdini anlatamayanlar acı içinde kıvranmakta ve ölmektedirler.

Bunun için insan ancak toplum içinde, sosyalleşerek bedeni ve ruhsal sağlığını koruyabilir.

Sosyalleşme olmadan bir kişi kendisine farklı fiziksel ve zihinsel engeller geliştirir.

Sosyalleşme olmadan kişi yalnızlık hisseder.

Yalnızlık uzun vadede depresyon, anksiyete, bağımlılık gibi ruhsal sorunlara yol açabilir ve erken ölüm riskini artırabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 77
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun