Allah, aklımızı neden kendisini tamamen anlayabileceğimiz şekilde yaratmadı?

Soru Detayı

- Allah(c.c.) tanınmak istiyorsa aklımızı neden kendisini tamamen anlayabileceğimiz şekilde yaratmadı?
- Ayet, hadisler ile ve akli deliller ile izah edebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Allah'ındır ne varsa göklerde ve ne varsa yeryüzünde ve Allah, her şeyi kavramış, kuşatmıştır.” (Nisa, 4/126)

Allah Teala bütün isim ve sıfatları itibariyle mutlak olduğundan onun tanınması, nihai olarak bu husustaki aczimizi idraktir.

Mahluk olan insanın yaratılmış olan aklı, zorunlu olarak yaratanının varlığına intikal etmekle birlikte onu yaratılmış bir şey gibi idrak edemez.

İnsan aklı tikel ve somut nesne ve olaylardan yola çıkarak tümel ve külli olan hakikatlere ulaşır. Tüm bu hakikatlerin kaynağı olan Hak Teala'yı idrakten aciz olduğunu da ancak böylece anlayabilir.

Allah Teala yaratan olduğu için, onu ancak yine kendisi künhü ile bilir.