Aileme küfreden kişiyi dövmek caiz midir?

Soru Detayı

- Normalde biri şahsıma küfretse geçiştire bilirim bir şekilde amma biri anneme, bacıma küfretse ben o adamı öldürmesem bile en azından döverim. Ben böyle gördüm böyle öğrendim.
- Birinin kendisine de küfretsen ailesine dokunmayacaksın. Bu zaman devletin polisi görse beni hapishaneye atar ve mahkemeye çıkarım.
- Peki dinimizde nasıl? Ben haklı olduğum halde dövsem veya bir yumruk atsam en azından ya da bir tokat yine de günah mı işlerim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişiye veya ailesine küfreden bir kimseyi o kişinin dövmesi caiz değildir; ilgili makama şikayet eder ve o makam cezalandırır.

Dinimize göre, işlenen suçlara göre had ve tazir cezalarının verilmesi bireylerin veya bir grubun işi değildir, ancak devlet tarafından adil mahkemeler aracılığıyla belirlenir.

Dolayısıyla size veya ailenize küfür eden insanları dövmeniz caiz değildir.

Konuyla ilgili bazı açıklamalar şöyledir:

Kurtubi tefsirinde der ki: Sultan dışında hiçbir kimsenin başkasından kısas yoluyla hakkını almasının caiz olmadığı hususunda fetva imamları ittifak etmiştir. İnsanların birbirine kısas uygulama hakkı yoktur. Bu durum ancak sultan veya onun yetkilendirdiği kişilere aittir. Bu itibarla yüce Allah, sultan ve onun yetkili kıldığı kişiler ve kurumlar vasıtası ile insanların birbirine zarar vermelerini engellemektir.

Zeyneddin Ahmed de şöyle der: İster Allah hakkı ister kul hakkı olsun had ve kefareti olmayan bir suçu devlet başkanı veya naibi cezalandırır.

el-Mevsuatu'l-Fıkhiyye de denilir ki: Can, mal ve namus dokunulmazlıkları gibi insanların maslahatı için sadece devlet başkanı ve onun yetkili kıldığı kimseler  had cezalarını uygulayacağı konusunda fakihlerin ittifakı vardır.

Benzeri bilgiler Esne'l-Metaib, el-Fetava'l-Hindiyye, Reddu'l-Muhtar ve Keşşafu'l-Kina gibi eserlerde de geçmektedir.