Veber adlı hayvanın yenilmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Veber, adlı hayvan Şafi fıkıh kitaplarında veber adlı hayvan geçer ve şu bilgiye yer verilir: Veber kediden küçük, kuyruksuz, gözleri sürmeli bir hayvandır. (Büyük Şafi Fıkhı Kitab).

- Ben bu veber hayvanını merak ediyorum. Resim paylaşabilir misiniz ve Türkçe’deki hangi hayvana denk geliyor veber? Yani veberin Türkçe’deki karşılığı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

VEBR, tavşandan daha küçük, kuyruğu kısa bir hayvandır. Türkçe’de bunun adı “Çöl faresi”dir. Eti yenir, Araplar yiyor.

"Çöl faresi" yazarsanız, Google'dan resmini bulabilirsiniz.