Zahiri mezhebinde abdest ve guslün farzları ve sünnetleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zahiri mezhebine göre, abdestin farzları şunlardır:

Niyet etmek, yüzü yıkamak, kolları (dirsekler dahil değil) yıkamak, başı (bir parmak kadar da olsa) veya başta bulunan sarık ve baş örtüsünü meshetmek, ayakların / üstünü ve altını elle ovalayarak yıkamak (bk. İbn Hazm, el-Muhalla, Beyrut, ts. 1/90, 301-303), burnu yıkamak(a.g.e, 1/296)

Hem abdest hem de gusülde yıkanması gereken yerlerde bir iğne ucu kadar kuru kalırsa olmaz (a.g.e, 1/310). Ayette geçtiği üzere sıraya göre abdest almak da farzdır(a.g.y).

- Guslün farzları, başı ve bütün bedeni yıkamaktan ibarettir (a.g.e, 1/249-250). Ağzı yıkamak, burna su vermek gusül için farz değildir (bk. a.g.e, 1/296).

- Zahiri mezhebinin önemli fıkıh kaynağı olan el-Muhalla’da abdest veya guslün sünnetlerine rastlayamadık. Zaten bu kitabın, diğer fıkıh kaynaklarında olduğu gibi, bir konunun aynı yerde işlendiği bir sistematiği yoktur.