Maliki Mezhebine göre küsuf namazı öğleye kadar mı kılınmalıdır, öğleden sonra kılınmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Küsuf namazının vaktiyle ilgili olarak, İmam Malik'ten gelen bir rivayette, küsuf namazının, nafile namaz kılmanın caiz olduğu vakitlerde kılınabileceği ifade edilmiştir. İbn Kasım'ın bir rivayetinde ise bayram namazına benzetilerek, küsuf namazının kuşluk vaktinde, zevale kadar kılınmasının sünnet olduğu söylenmiştir. (İbn Rüşd, Bidayetü'l-Müctehid, Beyrut 2008, I, 227)