Beş vakit namazı cemaatle kılan sıratı şimşek gibi geçer sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Ayrıca hadisin sıhhat durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu anlama gelen bir hadis rivayeti vardır.

İlgili hadis şöyledir:

 مَنْ حَافَظَ عَلَى هَؤُلاءِ الصَّلَوَاتِ الْمَكْتُوبَاتِ فِي جَمَاعَةٍ ، كَانَ أَوَّلَ مَنْ يَجُوزُ عَلَى الصِّرَاطِ كَالْبَرْقِ اللامِعِ ، وَحَشَرَهُ اللَّهُ فِي أَوَّلِ زُمْرَةٍ مِنَ التَّابِعِينَ ، وَكَانَ لَهُ فِي كُلِّ يَوْمٍ وَلَيْلَةٍ حَافِظٌ عَلَيْهِنَّ كَأَجْرِ أَلْفِ شَهِيدٍ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ

“Kim bu beş vakit namazı cemaatle kılmaya devam ederse, Sırat Köprüsü’nü şimşek gibi geçenlerin başında olur. Ayrıca Allah, onu tabiinin ilk zümresi içinde haşreder. Her gün, her gece o namazları (cemaatle namaz kılmaya) devam edene, Allah yolunda öldürülen bin şehit gibi ecir alır.” (Taberani, Evsat h. no: 6816)

Nureddin Heysemi, senedinde bulunan Bakiyye b. Velid’in Müdellis yani hocasından işitmediği bir hadisi ondan duymuş gibi nakleden biri olduğunu belirterek, bu hadisin zayıf olduğuna dikkat çekmiştir. (Mezmeu’z-zevaid, h. no: 2143)