Evlenilmek istenen kadına bakmanın ölçüsü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî, Mâlikî ve Şâfiî mezheplerinde ve İmam Ahmed'e göre evlenilmek istenen kadına bakılabilecek kısımlar, kadının elleri ve yüzüyle sınırlı tutulmuştur. Hanbelî mezhebinde erkeğin evlenmek istediği kadına ev kıyafetiyle bakabileceği, saçını, boynunu ve ayaklarını görebileceği belirtilmiştir.(bk. DİA, Nişan Md.; Avnul Ma'bud, 3/2082)

Evzaî'ye göre kadının baldırlarına da bakılabileceğini, Davud ez-Zahiriye göre ise bedenin herhangi bir yerine bakılabileceği belirtilmiştir. Ancak bu görüş kabul edilmemiştir.(bk. Avnul Ma'bud, 3/2083)