Abdest alırken sesli olarak konuşmak abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Böyle bir durumda yeniden mi abdest almak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest alırken gereksiz yere konuşmak, abdesti bozmaz, günah olmaz, yeniden abdest almak gerekmez, ancak abdestin adabına aykırıdır, onun sevabından mahrum kalmak demektir.

Abdestin Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in uygulamasına dayanan bazı sünnetleri vardır ki başlıcaları şunlardır:

- Abdeste besmele ile başlamak,
- Önce elleri bileklere kadar yıkamak,
- Ağıza ve buruna su vermek (mazmaza ve istinşâk),
- Önce sağ organları yıkamak veya meshetmek,
- Organları üçer defa yıkamak, kulakları ve boynu meshetmek,
- Misvak kullanmak.

Ayrıca, niyet etmek, azaları sıraya göre yıkamak, organları ardarda yıkamak ve ovmak da Hanefîlere göre sünnettir.

Abdestten sonra iki rekat namaz kılınması da Hz. Peygamber (asm) tarafından tavsiye edilmiştir.

Abdest alırken;

- Kıbleye dönmek,
- Suyu israf etmemek,
- Zaruret olmadıkça başkasından yardım istememek,
- Gereksiz yere konuşmamak,
- Ağıza ve buruna suyu sağ elle vererek, burnu sol elle temizlemek,

gibi hususlar abdestin adabından olup bunların aksini yapmak o adaptan mahrum kalmak demektir.