Abdest alırken ağzımı yıkmasam olur mu?

Soru Detayı

- Diş çektirdikten sonra doktor belli bir süre tükürmeyin diyor. Ağız yıkamadan abdest alınsa olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, abdest alırken ağzınızı yıkmasanız abdestiniz olur.

Abdestin sünnetlerinden biri de mazmaza ve istinşak yani ağıza ve buruna su vermektir. Abdesti sünnetlerinden birini yapmanın elbette sevabı ve mükâfatı vardır, abdestin mükemmel olmasını sağlar. Ancak abdestin sünnetini yapmamanın günahı olmadığı gibi, abdeste de bir zararı olmaz.

Buna göre ağızı yıkamadan alınan abdest geçerlidir.

Sizin durumunuza gelince:

Bir mazeret nedeniyle ağzınızı yıkamanız uygun değildir ve yıkamamanız gerekir. Bu durum bir mazeret nedeniyle olduğundan ve siz de sağlığınız için bunu yapmadığınızdan dolayı, ağzı yıkama sünnetini yerine getirmiş gibi sevabını alırsınız. Zira sağlıklı zamanlarınızda zaten bu sünneti yerine getiriyordunuz, bir mazeret olmasaydı yine yıkayacaktınız.

Bu durumda siz ağız yıkama sünnetini yapmış gibi sevabını alırsınız. Nitekim, Peygamber Efendimiz (asm) bize şu müjdeyi vermektedir:

"Allah Müslüman kulunun bedenine bir hastalık verdiğinde, o kuluna müekkel meleğine şöyle der: 'O kulumun sağlıklıyken yaptığı (şimdi hastalığından dolayı yapamadığı) bütün amellerin sevaplarını aynen yaz.'”

"Eğer Allah o kuluna şifa verirse, onun günahlarını yıkar ve onu günah kirlerinden arındırır. Eğer onun ruhunu alırsa, günahlarını bağışlar ve rahmetiyle muamele eder." (Ebu Yala, Müsned, 7/232-233)