Veba, korona virüs gibi salgın hastalık, Medine’ye giremez mi?

Soru Detayı

- Sahih-i Buhari’de geçen bir hadise göre veba ve Deccal Medine'ye giremeyecekmiş. Meleklerin koruduğu söyleniyor..
- Bugünlerde tüm dünyanın meşgul olduğu Covid19 yani Korona Virüs salgını ile birlikte bu hadisi değerlendirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili iki hadis rivayeti şöyledir:

“Medine’nin yollarında (muhafız) melekler vardır. Taun / veba ve deccal oraya giremez.” (Buhari, Fezailu'l-Medine 9; Müslim, Hacc 485, 486)

“Mekke ve Medine dışında deccalın ayak basmadığı hiçbir yer kalmaz. O iki yerin yolları üzerinde muhafız melekler saf tutup onları korurlar. Sonra Medine ahalisine üç sarsıntı yaşatır (üç deprem olur). Bunun üzerine bütün kâfir ve münafıklar oradan çıkar.” (Buhari, Fezailu'l-Medine 9; Muslim, Fiten 123)

- Deccalın Mekke ve Medine’ye girmemesi konusunu şu ifadelerden anlayabiliriz:

“Yirmi sene evvel tabedilen Sünuhat Risalesi'nde, hakikatli bir rüyada âlem-i İslâm'ın mukadderatını meşveret eden ruhanî bir meclis tarafından, bu asrın hesabına Eski Said'den sordukları suale karşı verdiği cevabın bir parçası şimdilik tezahür etmiştir. O zaman, o manevî meclis demiş ki:

"Bu Alman mağlubiyetiyle neticelenen bu harbde, Osmanlı Devleti'nin mağlubiyetinin hikmeti nedir?"

"Cevaben Eski Said demiş ki: Eğer galib olsaydık, medeniyet hatırı için çok mukaddesatı feda edecektik. Nasıl ki yedi sene sonra edildi. Ve medeniyet namıyla Âlem-i İslâm hususan Haremeyn-i Şerifeyn gibi mevâki'-i mübarekeye Anadolu'da tatbik edilen rejim kolaylıkla, cebren teşmil ve tatbik edilecekti. İnayet-i İlahiye ile onların muhafazası için, kader mağlubiyetimize fetva verdi.” (bk. Nursi, Kastamonu Lahikası, 13. Mektup, s. 19)

- Vebanın girmemesi, deccalın dönemine ait bir ifade olabilir. Yani deccal fitnesi döneminde Medine’ye ne deccal ne de veba girmez.

- Bununla beraber, bugünkü “korona” hastalığı veba hastalığından farklıdır.

Şunu da unutmamak gerekir ki, ayet ve sahih hadislerin ifadelerine ters düşen hiçbir tevil yapılamaz ve yapılmamalıdır.