Corona virüsü Allah tarafından Çin'e verilmiş ilahi ikaz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran, dünyamızda meydana gelen bozuklukların, salgınların sebebini içinde yaşayan insanların hataları olduğunu haber verir.

Nitekim, Rum Suresi 41. ayetin meali şöyledir:

“İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.”

Demek ki, yapılan zulümler, fesatlar ve fitneler, salgın hastalıkların da gelmesine neden olabiliyor.

Ayrıca, Peygamber Efendimiz (asm), salgın hastalıkların, Allah Teâlâ’nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azap olduğunu haber veriyor:

“Taun hastalığı, Allah Teala’nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azaptı. Allah onu müminler için rahmet kıldı. Bu sebeple tauna yakalanmış bir kul, başına gelene sabrederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek bulunduğu yerde ikamete devam eder ve başına ancak Allah ne takdir etmişse onun geleceğini bilirse, kendisine şehit sevabı verilir.” (Buhari, Tıb 31; bk. Buharî, Enbiya 54; Kader 15; Müslim, Selâm 92-95)

Taun (veba) hastalığı burada bir örnek olarak ifade edilmiştir. Bu açıdan ilgili hadis her türlü salgın ve öldürücü hastalıklar için geçerlidir. Demek ki, kitle halinde ölümlere sebep olan bulaşıcı hastalıkların tamamı bu tanıma girmektedir. Korona virüs salgını da aynı şekilde değerlendirilmelidir.

O halde, korona virüs salgınının zalimler ve fitneciler için bir azap olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak, Çin başta olmak üzere hangi devlet veya millet zulmediyorsa, fitne ve fesat çıkarıyorsa, korona virüs onlar için bir ikazdır, bir uyarıdır veya bir azaptır.

İnşallah bu tür bela ve musibetler, zalimlerin zulmü ve fitne-fesadı bırakmalarına, akıllarını başlarına alıp Allah’a kul olmalarına vesile olur. Amin.