Aralıklı saf düzeninde kılınan namaz geçersiz mi?

Soru Detayı

- Tercüme olduğu belli olan uzunca bir yazı, camilerdeki saf düzeninden bahsediyor ve aralıklı saf düzenini eleştiriyor. Gerçekten cemaatle namaz kılarken saf tutmanın şekli ve hükmü nedir?
- Bildiğimiz saf düzenini uygulamaz da mevcut haldeki gibi ya da daha başka şekillerde cemaatle namaz kılarsak ne olur?
- Namaz mı bozulur? Sehiv secdesi mi gerekir? Yoksa mekruh mu olur?
- Neyi terk etmiş oluruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, hayatı korumak şeriatın beş maksadından biridir. Hayatı korumak adına hem hasta olmamak için tedbir almak hem de hasta olunca tedavi olmak şeriatın emridir.

Salgın hastalık gibi durumlarda, cemaatle namazda mesafeye riayet geçici bir tedbirdir. Sünnet olan saf düzenini bir başka düzenle ikame etmek değildir.

Böyle bir tedbirin gerekli olup olmadığına işin uzmanları karar verir. Uzmanlar ve yetkililer, salgın hastalık gibi bir nedenle, safların arasının açık olmasını isterse, bu durum hastalığından dolayı ayakta duramayan bir Müslümanın oturarak namaz kılması gibidir, hiçbir sakıncası olmaz. Namaz bozulmadığı gibi, sehiv secdesi gerekmez, aksine hayatı korumak için alınan bir tedbir olduğundan sevap olur.

Salgın hastalık gibi bir durum olmadığı zamanlarda cemaatle namazda safların hükmüne gelince:

Fakihlerin çoğunluğuna göre, cemaatle kılınan namazda saf düzenine özen gösterilmesi ve namaza başlamadan önce imamın bu konuda uyarıda bulunması menduptur. (Müslim, Salat, 124, 126)

Mendup, dinimizin yapılmasını kesin ve bağlayıcı olmayan bir tarzda istediği, yapanların sevap kazandığı ama yapmayanların günaha girmediği bir fiildir.