Hanefi Mezhebi'ne göre, cemaatten birinin saf arkasında yalnız başına durması mekruh mudur?

Soru Detayı

- Hanefi Mezhebi'ne göre, cemaatle namaz kılarken saf düzeninde kopukluk veya cemaatten birinin saf arkasında yalnız başına  durması mekruh mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemaatten birinin saf arkasında yalnız başına durup imama uyması mekruhtur. Ancak saflar arasında duracak bir yer bulamazsa, o zaman mekruh olmaz.

Aynı safta boşluk varsa o boşluğu doldurmak gerekmez. İki kişi yan yana durmuşlarsa namaz mekruh olmaz. Büyük veya küçük camilerde müezzinin yanında bir kişi varsa namazı mekruh olmaz. Tek başına orada durması mekruh olur.

Hanefi Mezhebine ve diğerlerine göre saf düzeninde -mazeretsiz kopukluk- tenzihen mekruhtur.(krş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/248-249). Arasında kopukluk bulunan bir saffın arkasında durup namaz kılmak üç mezhebe göre mekruhtur. Hanbelilere göre ise, böyle bir safın arkasında duran kişi tek başına ise, namazı bozulur, başkalarıyla birlikte ise, mekruh olur.(bk. Cezerî, el-Mezahibu’l-arbaa, 1/279).

“Safların sütunlarla ayrılması mekruh değildir.” (bk. el-Mebsut, 2/345-şamile) ifadesi de mazeretsiz saf kopukluklarının mekruh olduğunu göstermektedir.