Telepati nedir?

Telepati nedir?
Tarih: 28.01.2021 - 14:15 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Telepati, zihinden zihne yapılan haberleşmede düşüncelerin sessiz dilidir. Kur'an-ı Kerim'de, Hz. Yakub'un yıllardır hasret kaldığı oğlu Yusuf'un kokusunu uzak bir mesafeden duyması nazara verilir. (Yusuf, 12/94)

Hamdi Yazır, bu olayla ilgili şöyle der:

"Hz. Yakub'un hassasiyeti ne kadar incelmiş ve hüznü ile gözler ağardıktan sonra, koku alma hissi ne kadar artmış olursa olsun, kafilenin ayrılış anına kadar Mısır'dan bir Yusuf kokusu duymayıp da şimdi duymuş olması gösterir ki, bunun sırrı hikmeti onun hassasiyetinde değildir... Zamanımızın fen ve felsefesi bu gibi adet dışı olayları izah edememekle beraber, inkar dahi etmeyip 'telepati' unvanı altında tasnif ve mütalaa etmektedir." (bk. Yazır, Hak Dini, Kur'an Dili, IV, 2918-2919)

Hamdi Yazır, daha sonra bu konuda kendi tecrübelerinden birini şöyle anlatır: 

"Talebeliğimde bir gün okuldan çıkıp ikametgâhıma geldim. Pencerenin önüne oturur oturmaz, birden büyük amcam hatırıma geldi, kalbime derin bir hüzün çöktü. Ağlamak istedim. Halbuki başka zamanlar onu hatırladığımda bir neşe ve inşirah duyardım. Bugün bu hatırlamanın bu tarzda olmasından o günün tarihini kaydettim. On beş gün sonra memleketten posta ile mektup aldım. Babam, o gün amcamın vefat ettiğini... yazıyordu." (bk. age., IV, 2920)

İlave bilgi için tıklayınız:

Telepati ile ilgili ayet hadis var mı? ...
Telepati, telekinezi, hipnoz, vb. sihir hükmünde olup haram mıdır ...
Parapsikoloji ve gelecek bilgisi.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun