Telepati ile ilgili ayet hadis var mı?

Soru Detayı

- Evliyaların müştehidlerin alimlerin görüşleri açıklamaları var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Telepati: Gelecekte veya uzakta olan bir hadiseyi o anda duyma hâli.

Hissikablelvuku: Bir şeyi olmadan önce hissetmek.

Tariflere bakıldığında, aralarında yakın bir ilişkinin olduğu anlaşılıyor. Aynı manaya gelen iki kelimenin farklı söylenişi olabilir. Biri Arapça, diğeri ise Yunancadır. (Büyük Lügat, Heyet, Türdav)

Geleceğe ait olayların olmadan önce bilinmesine gelince, peygamberler dahil hiçbir kimse kendi kendine geleceği bilemez; ancak Allah’ın bildirmesiyle bilebilirler. (bk. Cin, 72/27)

Bu sebeple peygamberler vahiy ve ilham ile diğer insanlar ise ilham ile bazı olayları olmadan önce bilebilirler. Fakat bu bilme işi, tamamen Allah’ın bildirmesi ve hissettirmesi iledir.

Bazen bu bilgiler Allah’tan ve meleklerden olabileceği gibi, şeytandan ve şerir varlıkların uydurduğu şeyler de olabilir. Bu sebeple kesin olarak inanmak ve bağlanmak bize zarar verebilir, dikkatli olmak gerekir. Dinimizin emir ve yasakları içinde hareket edersek daha rahat ederiz. Dinine diyanetine güvenmediğimiz kimselere ve dine aykırı düşüncelere asla güvenmeyelim.