Sünnet bir namaza niyet ettikten sonra onu kılmak vacip mi olur?

Soru Detayı

- Nafile bir ibadetin vacip olması için sadece niyet etmek yeterli mi, yoksa o ibadete başlamış olmak şart mı?
- Yani, sünnet bir namaza niyet ettikten sonra artık onu kılmak vacip, vacip bir namaza niyet ettikten sonra da artık o namazı kılmak farz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geniş anlamıyla nafile grubunda yer alan namaz ve oruçların belli bir vakitte edası gerekmediği ve ifası ihtiyarî olduğu için, bunların kural olarak kazası da gerekmez.

Bununla birlikte esasen vacip olmayan bir ibadete başlanmış olup yarıda kalmışsa, Hanefî ve Malikiler bu başlamanın nafile ibadeti vacip hale getirmiş olacağından hareketle o ibadetin yeniden ifa edilmesini gerekli görürler.

Namaza iftitah tekbiri alınarak girilir, bu andan itibaren kişi namazın içindedir. Buna göre kişi, iftitah tekbirini almadan namaza girmiş olmayacağı için, yalnızca niyet etmekle nafile namaz kendisine vacip olmaz.

Vacip namazı kılmak zaten vaciptir. Bu nedenle vacip bir namaza başlayıp bitirmeden bırakan kişi aynı namazı yine vacip olarak kılması gerekir.