Teravihte abdesti bozulanın, önceki rekatları tekrar kılması gerekir mi?

Soru Detayı

- Teravih, teheccüd, evvabin ve bu gibi ikişer-ikişer kılınan namazlarda abdest bozulursa, örneğin ikişer ikişer olmak üzere 4 rekatı kılmış olalım, daha sonra iki rekatı kılarken abdestimiz bozulsa, abdest aldıktan sonra, önceki kıldığımız dört rekatı yine kılacak mıyız, yoksa abdestimizin bozulduğu 2 rekattan mı başlayacağız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, öncekileri tekrar kılmaz.

Farz, vacip, sünnet veya nafile bir namaz, iftitah tekbiri ile başlayıp selam ile sona erer. Bu ikisi arasında namazı bozacak bir durum olmadığı sürece, kılınan namaz geçerlidir. Selam vererek bir namaz tamamlandığında, daha sonra meydana gelecek durumlar, kılınmış olan namazı etkilemez ve yeniden kılmak gerekmez.

Buna göre, teravih namazını ikişer ikişer olmak üzere 4 rekâtını kılmış olan bir kimse, daha sonra başka iki rekâtı kılarken abdesti bozulursa, abdest aldıktan sonra önceki kıldığı dört rekâtı yeniden kılmaz, abdesti bozulan namazı baştan kılarak devam eder.

Özetle, sadece abdesti bozulan 2 rekat namazı yeniden kılar, önceki dört rekatı tekrar kılmaz.