Cemaatle namaz kılarken, abdestimiz bozulursa nasıl davranmalıyız?

Soru Detayı

- Cemaatle namaz kılarken, abdestimiz bozulursa nasıl davranmalıyız?
- Deniliyorki bu şekilde abdesti bozulan kişi hiç konuşmadan namaz esnasında namazı bırakır gider, abdest alır ve cemaate nerde yetişirse tekrar devam eder. Ama konuşmaması şarttır deniliyor. Bu cevap doğru mudur; doğruysa kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda abdesti bozulan kimse için iki yol vardır:

Dilerse, namaza aykırı harekette bulunmadan yakın bir mesafedeki sudan abdest alıp kaldığı yerden namazını tamamlar. Dilerse, abdest aldıktan sonra o namazı yeniden kılar...