Japon bitki yetiştirme sanatı bonsai caiz midir?

Soru Detayı

- Japon bitki yetiştirme sanatı bonsai (BONZAİ ile karıştırılmasın) caiz midir?
- Türkçesi "tabakta ağaç yetiştirmek" olan ve ağaçları teller yardımıyla terbiye ederek bodur kalmasını sağlayarak ve uygun kök ve dal budaması yapılarak oluşturulan bu Japon sanatını yapmak doğru mudur?
- Telleri ağaç dallarına dolayıp istediğin açıda bükerek dala şekil veriliyor ve o şekilde büyümesi sağlanıyor. Bu ağaca işkence midir?
- Bu sanatı biliyorum ve yapmak istiyorum, ama bir yandan da doğru gelmiyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz, dinimize göre hükmü nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faydalı bir ağaca zarar vermek maksadı olmaksızın ağaçları ve bitkileri, insanın menfaat ve zevkine uygun hale getirmek için yapılacak işlemler sakıncalı olmaz ve ağaca eziyet söz konusu değildir.