İmama nerde uymalıyım?

Soru Detayı

- İmam cemaate öğle namazını kıldırıyorken ikinci rekatın secdesinde yetiştim. Ayağa kalkmalarını beklemeli miyim?
- İmama nerde uymalıyım?
- Namazı nasıl tamamlamalıyım?
- Sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmamın ayağa kalkmasını beklemeden, imam hangi rükündeyse niyet ve iftitah tekbirinden sonra imama uyarsınız.

Rekât kaçırdığınız için size mesbuk yani rekât kaçıran denir.

İlk olarak niyet edip ayaktayken iftitah yani namaza başlama tekbiri alırsınız. Bu tekbiri ayaktayken almak şarttır.

Sonra imam secdede olduğu için siz de tekbir getirip secdeye varırsınız. Bir rekâtın rükusunda imama yetişemezseniz o rekâtı imamla kılmadığınız analamına gelir. Bu durumda 2. rekâtı da kaçırmış olursunuz. Yani imamla beraber ilk iki rekâtı kılmamışsınız demektir.

Bundan sonra 3. ve 4. rekâtı imamla kılar, son oturuşta imam soluna “Es selamu...”  deyince ilk iki rekâtı kılmak için ayağa kalkarsınız.

Sübhaneke, Euzü-Besmele, Fatiha ve ilave bir sure okur, rükû secde ile kaçırdığınız 1. rekâtı kılarsınız.

Sonra kalkar, Besmele-Fatiha ve Zamm-ı Sure okur kaçırdığınız 2. rekâtı da tamamlar, son kadeyi yaparak selam verirsiniz.

Sehiv secdesi yapmazsınız.