Dört rekatlı namazda, imama birinci rekattan sonraki rekatlarda (üçüncü rekatta) yetişen kimse (mesbuk) namazı nasıl tamamlar?

Soru Detayı

- Namazda cemaate ikinci rekatın kıyamında yetişen biri gerisini nasıl tamamlamalı ve Fatiha'dan sonra zammı sure okumalı mı?
- Ayrıca üçüncü rekata kıyamda yetişmiş biri nasıl tamamlamalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk rekâtta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât'ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selam verince o selam vermez, sola da selam vermesini bekler. İmamın sola da selam vermesinden sonra, ayağa kalkarak yetişemediği rekâtları tamamlar.

İmama ikinci rekâtta yetişen kimse, imam selam verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup rükû' ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. Tehıyyât, salâvat ve duaları okuyarak selam verir.

Üçüncü rekâtta imama yetişen ise, ayağa kalkınca Sübhaneke, Fâtiha ve sûre okumak suretiyle iki rekât daha kılar.

Dördüncü rekâtta imama yetişen kimse, imamın selamından sonra kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve sûre okuyup bir rekât kılar, oturur. Tehıyyât'ı okuduktan sonra hemen kalkar, iki rekât daha kılar. Bu iki rekâttan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. İkincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi başına namaz kılarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rekâtları kılmaktır. Çünkü o, imama dördüncü rekâtta yetiştiği için, sadece Fâtiha okunan son rekâta yetişmiştir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan iki rekât ile sadece Fâtiha okunan bir rekât kalmıştır. Bu sebeple, imam selam verdikten sonra kılacağı üç rekâtın ilk ikisinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rekâtte ise sûre okumaz.

Üç rekâtli olan akşam ve vitir namazlarının üçüncü rekâtinde imama yetişen kimse, imam selam verdikten sonra kalkar, Sübhaneke Fâtiha ve sûre okuyup bir rekât kılar, oturur. Tehıyyât'ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rekât daha kılar, sonra oturup selam verir.