Dört rekatlı namazda, imama birinci rekattan sonraki rekatlarda (üçüncü rekatta) yetişen kimse (mesbuk) namazı nasıl tamamlar?

Tarih: 13.01.2007 - 02:50 | Güncelleme:

Soru Detayı
Namazda cemaate ikinci rekatın kıyamında yetişen biri gerisini nasıl tamamlamalı ve Fatiha'dan sonra zammı sure okumalı mı? Ayrıca üçüncü rekata kıyamda yetişmiş biri nasıl tamamlamalı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk rek`atta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât`ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. İmamın sola da selâm vermesinden sonra, ayağa kalkarak yetişemediği rek`atları tamamlar.

İmama ikinci rek`atta yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup rükû` ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. Tehıyyât, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir.

Üçüncü rek`atta imama yetişen ise, ayağa kalkınca Sübhaneke, Fâtiha ve sûre okumak suretiyle iki rek`at daha kılar.

Dördüncü rek`atta imama yetişen kimse, imamın selâmından sonra kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkar, iki rek`at daha kılar. Bu iki rek`attan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. İkincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi başına namaz kılarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rek`atları kılmaktır. Çünkü o, imama dördüncü rek`atta yetiştiği için, sadece Fâtiha okunan son rek`ata yetişmiştir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan iki rek`at ile sadece Fâtiha okunan bir rek`at kalmıştır. Bu sebeple, imam selâm verdikten sonra kılacağı üç rek`atın ilk ikisinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rek`atte ise sûre okumaz.

Üç rek`atli olan akşam ve vitir namazlarının üçüncü rek`atinde imama yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra kalkar, Sübhaneke Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kılar, sonra oturup selâm verir.

İlave bilgi için tıklayınız:

MESBÛK (İMAMA BİRİNCİ REKATTA YETİŞEMİYEN)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Kategori:
Okunma sayısı : 100.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun