Ramazan ayında cemaatle kılınan vitir namazına geç yetişen ne yapmalıdır?

Tarih: 08.06.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk rek`atta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât`ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. İmamın sola da selâm vermesinden sonra ayağa kalkarak yetişemediği rek`atları tamamlar.

İmama ikinci rek`atta yetişen kimse imam selâm verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup rükû` ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. Tehıyyât, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir.

3. rek`atta imama yetişen ise, ayağa kalkınca Fâtiha ve sûre okumak suretiyle iki rek`at daha kılar.
4. rek`atta imama yetişen kimse, imamın selâmından sonra kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkar, iki rek`at daha kılar. Bu iki rek`attan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. İkincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi başına namaz kılarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rek`atları kılmaktır. Çünkü o, imama 4. rek`atta yetiştiği için sadece Fâtiha okunan son rek`ata yetişmiştir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan iki rek`at ile sadece Fâtiha okunan bir rek`at kalmıştır. Bu sebeple imam selâm verdikten sonra kılacağı üç rek`atın ilk ikisinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rek`atte ise sûre okumaz.

Üç rek`atli olan akşam ve vitir namazlarının 3. rek`atinde imama yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra kalkar, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kılar, sonra oturup selâm verir.

Buna göre vitir namazının son rekatındayken ya da son rekatın rükusundayken imama yetişen kimse, üçüncü rekatı kılmış demektir. Tek başına kılacağı rekatlarda kunut duası okumaz. İmam selâm verdikten sonra kalkar, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kılar, sonra oturup selâm verir.

Eğer vitir namazının son rekatına da yetişememiş ve rukudan sonra imama uymuşsa, o zaman imam selam verdikten sonra ayağa kalkar ve vitir namazını baştan sona olduğu gibi kılar. Yani ayağa kalkınca Fâtiha ve sûre okumak suretiyle ilk iki rek`atı kılar. Tahiyyatı okuduktan sonra son rekata kalkar. Fatiha ve zammı sureden sonra tekbir alarak  kunut dularını okur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun