Namaza sonradan yetişen kişi namazı nasıl tamamlar?

Soru Detayı

- Akşam namazının üçüncü rekatına cemaate yetiştim, hoca selam verdikten sonra kalktım namazı nasıl tamamlamalıyım; anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk rekâtta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât'ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. İmamın sola da selâm vermesinden sonra ayağa kalkarak yetişemediği rekâtları tamamlar.