İzin almadan kullanılan abdest suyu haram olur mu? Çalıştığımız iş yerinde namaz kılmak için abdest alıyoruz, fakat abdest aldığımız suyun ücretini ödemiyoruz; bu konuda üzerimize aldığımız bir hak doğuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genel itibariyle çalışma yerlerinde su kullanımı konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Eğer bu kısıtlanırsa abdest almak yasak denirse, suyu kendi paranızla alıp abdest alırısınız. Kamu kurumlarında da bu manada bir kısıtlama veya yasak söz konusu değildir. Su, çalışanların genel kullanımına açıktır; ne için kullandığı önemli değil.

İzin almadan bir kimsenin evindeki veya bahçesindeki su ile abdest alınmaz. Ancak izinsiz bu su ile alınan abdest geçerlidir. Yalnızca izinsiz su kullandığı için sorumlu olur, alınan abdesti ve kılınan namazı iptal etmez.